Arxeoloqlar səhrada “batan” sirli gəminin sirrini açıblar…
Sia Az saytından verilən məlumata əsasən, Icma.az məlumatı açıqlayır.
...Namibiya səhrasında tapılan gəmidə qızıl sikkələr kolleksiyası və yaxşı qorunan artefaktlar olub.
1533-cü ildə Hindistana səyahəti zamanı yoxa çıxan bu Portuqaliya gəmisi Bom Jesus 16-cı əsr dəniz tarixinə bənzərsiz bir baxış təqdim edir.
SİA xarici qaynaqlara istinadən xəbər verir ki, bu barədə “Arkeonews” portalı məlumat yayıb.
...Gəmi Namibiya sahillərində işləyən almaz kəşfiyyatçıları tərəfindən tapılıb. Əsrlər boyu qum layları altında gizlənmiş gəminin tərkibində 2000-ə yaxın qızıl sikkə və iri mis külçələr olub. Mükəmməl qorunan yük Kəşflər Əsrində Avropa, Afrika və Asiyanı birləşdirən ticarət yolları haqqında dəyərli məlumat verir.
Dəniz arxeologiyası üzrə mütəxəssis doktor Diter Noli qeyd edib ki, sahil çoxsaylı gəmi qəzaları ilə tanınır. Lakin qızıl sikkələrlə dolu sandığın tapılması nəhayət ki, gəminin kimliyini təsdiqlədi.
16-cı əsrin əvvəllərinə aid sikkələr Portuqaliya İmperiyasının ticarəti və iqtisadiyyatı haqqında mühüm məlumat mənbəyinə çevrilmişdir.
Əlavə qazıntılar zamanı bürünc qablar, toplar, naviqasiya alətləri və yaşı 500-dən çox olan tüfəng aşkar edilmişdir. Tapıntılar arasında o dövrün mürəkkəb və müxtəlif ticarət yollarını göstərən gümüş sikkələr və fil dişləri də var.
Mütəxəssislər hesab edirlər ki, Bom Jesus fırtınanın onu sahilə çox yaxınlaşdıraraq qayaya çırpılması səbəbindən batıb.
Vaxt keçdikcə sahil sürüşmələri onu səhraya aparıb, burada artefaktlar demək olar ki, orijinal formada qorunub saxlanılıb. ...Bu gün Bom Jesus Afrikanın cənub-şərq sahillərində tapılmış ən qədim və ən qiymətli gəmi kimi tanınır.
Gələcək nəsillərin gəminin tarixini və onun qlobal dəniz ticarətindəki əhəmiyyətini öyrənə bilməsi üçün bu nadir artefaktlara həsr olunmuş muzeyin yaradılması ideyası hazırda müzakirə olunur.