Avtomobil bazarlarını sarsıdan Tramp imzası
Icma.az, Olke.az portalına istinadən məlumatı açıqlayır.
ABŞ prezidenti Donald Tramp ölkəyə idxal olunan avtomobillərə 25 faizlik gömrük rüsumunun tətbiq ediləcəyini açıqlayıb.
Ölkə.Az xəbər verir ki, bunu Ağ Evin sözçüsü Karolina Levit bildirib.
Bununla da Tramp ABŞ-də istehsalı olmayan bütün avtomobillərə tətbiq edilən 2,5 faizlik gömrük rüsumunun 25 faizə qaldırıb. Tramp həmçinin bəyan edib ki, bu tariflər müvəqqəti deyil, daimi olacaq. Tariflərə əsasən, idxal edilən avtomobilin hissələri ABŞ-də istehsal olunarsa, hissələr yeni tariflərdən azad ediləcək.
Alman avtomobil sənayesi birliyinin rəhbəri Hildeqard Müller məsələ ilə bağlı mövqeyini açıqlayaraq deyib ki, ABŞ-də istehsal olunmayan bütün minik avtomobilləri və yüngül kommersiya avtomobilləri üçün açıqlanan əlavə 25 faizlik tariflər azad və qaydalara əsaslanan ticarət üçün ölümcül bir siqnaldır.
ABŞ 2024-cü ildə 474 milyard dollar dəyərində avtomobil məhsulları, o cümlədən 220 milyard dollarlıq minik avtomobilləri idxal edib. ABŞ-nin ən böyük təchizatçıları arasında Meksika, Yaponiya, Cənubi Koreya, Kanada və Almaniya kimi yaxın müttəfiqləri yer alıb.
Avtomobil Tədqiqatları Mərkəzinin açıqlamasına görə, tariflər istehlakçılar üçün avtomobil xərclərini də minlərlə dollar artıra, yeni avtomobil satışlarına təsir edə və iş yerlərinin itirilməsinə səbəb ola bilər.