Avtomobil texnologiyasında yenilik: Həddən artıq aşağı sürət maşının ömrünü azaldır ARAŞDIRMA VİDEO
Icma.az, Avtosfer saytından verilən məlumata əsaslanaraq xəbər yayır.
Yeni tədqiqatlar "Intelligenagency" adlı texnoloji yanaşmanın nəqliyyat vasitələrinin sürətinin torpağa düşməsinin qarşısını necə aldığına diqqət yetirir.
Avtosfer.az xəbər verir ki, aparılan araşdırmalar nəticəsində avtomobilin müəyyən sürətə çatmasının maneələri keçməkdə rolu olduğu müəyyənləşib. Belə ki, avtomobilin modelindən asılı olaraq, sürət müəyyən bir həddə çatdıqda, nəqliyyat vasitələri havada qalaraq yerə çırpılmır. Bu fenomen, xüsusilə yüksək sürətlə hərəkət edən avtomobillərin və ya digər nəqliyyat vasitələrinin torpağa düşməsini önləyir. Hətta bəzən bu cür texnologiyalar, obyektlərin yerə toxunmadan maneələri aşmalarına və ya müəyyən əraziləri daha sürətlə keçmələrinə imkan verir.
"Intelligenagency" konsepsiyasının gələcəkdə nəqliyyat sahəsində inqilabi dəyişikliklərə yol açacağı gözlənilir. Bu yeni yanaşma təkcə sürətin fiziki təsirlərini izah etməklə kifayətlənmir, həm də gələcək nəqliyyat sistemlərinin daha təhlükəsiz və sürətli olmasını təmin etmək üçün mühüm addımlar atır.