İdman.biz gimnastikadakı əsas nailiyyətləri təqdim edir:
İlin əsas yarışı, şübhəsiz, qrup hərəkətləri komandamızın yeni nailiyyətə imza atdığı olimpiada olub. Qızlar Yay Olimpiya Oyunlarında çıxışları ərzindən ən yüksək – 5-ci yeri tutublar. Zeynəb Hümmətova, Yelizaveta Luzan, Güllü Ağalarzadə, Darya Sorokina və Ləman Əlimuradovadan ibarət komanda çoxnövçülük üzrə finalı iki hərəkətin cəmində 34.860 xalla başa vuraraq, çıxışları ilə zala toplaşanları valeh ediblər.
Olimpiada, əlbəttə ki, zirvədir, amma ondan əvvəl Budapeştdə keçirilən Avropa çempionatında qrup komandamız çoxnövçülükdə 4-cü olaraq arzu edilən vəsiqəyə sahib olmuşdu.
Mövsümün gedişində qrup Thiais Qran Prisində qələbə qazanıb, həmçinin ölkəmizdəki Dünya kuboku və Avropa kuboku da daxil olmaqla digər yarışlarda fəxri kürsüyə yüksələ bilib. Yeri gəlmişkən, Avropa kuboku ilk dəfə keçirilib və fərdi çoxnövçülük finalı uduzan çıxır prinsipi ilə "Cross-Battle" formatında təşkil edilib.
Dünya kubokunda Zöhrə Ağamirova 1/4 finala yüksəlsə də, burada dünya ulduzlarından biri - italiyalı Sofiya Raffaeliyə uduzub. Gimnastımız üçün bu mövsüm hər mənada yaddaqalan olub: belə ki, o, ikinci dəfə olimpiadada iştirak edib və ilin sonunda karyerasını bitirdiyini elan edib.
Yeniyetmələr də yaxşı nəticələr göstəriblər. Avropa çempionatında Gövhər İbrahimova, Şəms Ağahüseynova, İlahə Bahadırova və Fidan Qurbanlı komanda birinciliyində bürünc medal qazanıblar. Avropa kubokunda Bahadırova topla, Ağahüseynova isə lentlə hərəkətlərdə gümüş mükafatçı olublar.