Azərbaycan gimnastikasının rekordu: dünya çempionatlarında 9 medal İdman və Biz
Idman.biz saytından verilən məlumata əsasən, Icma.az məlumatı açıqlayır.
Azərbaycan gimnastları bu il dünya çempionatlarında 9 medal qazanıblar.
İdman.biz xəbər verir ki, bu uğur qeyri-olimpiya növlərində əldə edilib.
Çünki Olimpiya oyunları ilində bədii və idman gimnastikası, eləcə də batut gimnastikası üzrə dünya çempionatları keçirilmir. Son bir ildə cəmi iki dünya çempionatı təşkil edilib - sentyabrda akrobatika və aerobika üzrə.
Gimaraeşdə (Portuqaliya) keçirilən akrobatika üzrə dünya çempionatında əvvəllər fəxri kürsüyə qalxmayan Azərbaycan komandası bu dəfə rekorda imza atıb. Akrobatlarımız yarışda 8 medal qazanıb, həmçinin ümumi hesabda 3-cü yeri tutublar.
Murad Rəfiyev - Daniel Abbasov kişilər dueti qarışıq və balans hərəkətlərində 1-ci olub, tempdə bürünc medal qazanıb. Ağasif Rəhimov - Raziyə Seyidli qarışıq cütlüyü də iki qələbə qazanıb (qarışıq və balans hərəkətlərində), həm də tempdə 3-cü olub.
Seymur Cəfərov, Abdulla Əl-Meşaihi, Rəsul Seyidli və Riad Səfərovdan ibarət kişilərdən ibarət qrup templə hərəkətdə bürünc medala sahib çıxıb. Millimiz komanda yarışında da gümüş medal qazanıb.
Riminidə keçirilən aerobika üzrə dünya çempionatı komandanın hesabına Vladimir Dolmatov - Mədinə Mustafayeva qarışıq cütlüyünün qazandığı bir gümüş mükafatı yazdırıb.