“Bu, kirayə mənzil bazarında qiymətləri artıracaq” Ekspertdən XƏBƏRDARLIQ KONKRET
Konkret.az saytından verilən məlumata əsasən, Icma.az məlumatı açıqlayır.
Bu gün şəxsi evi olmayan minlərlə insan başqasının mənzilində kirayəçi kimi yaşayır. Kirayə mənzil tutanlar əsasən işləmək və təhsil almaq üçün iri şəhərlərə gedirlər.
Evini kirayə verən və mənzil kirayələyən şəxslər isə əksər hallarda müqavilə bağlamırlar. Bəs bunun hansı fəsadları ola bilər?
Mövzu ilə bağlı KONKRET.az-a danışan daşınmaz əmlak məsələləri üzrə ekspert Elnur Fərzəliyev bildirdi ki, qanunvericiliyə əsasən kirayə verilən bütün əmlakların müqavilələri notarial qaydada bağlanmalıdır.
Notarial qaydada bağlanılan bütün kirayə müqavilələrində tərəflərin hər birinin öhdəlikləri qeyd olunur.
“Əgər tərəflərdən hər hansısa biri müqavilədə qeyd olunmuş öhdəliyi pozarsa, təbii ki, məsuliyyət onun üzərinə düşür. Bu baxımdan vətəndaşların kirayə müqavilələrini notarial qaydada bağlaması müqavilə müddəti başa çatana qədər onların hüquqlarının pozulmamasına gətirib çıxarır. Kirayə müqaviləsi bağlanılırsa, həmin əmlak sahibi vergiyə cəlb olunur. Bu da kirayə qiymətinin 14 faizini təşkil edir. Vətəndaşların böyük bir hissəsi artıq vergidən yayınmaq üçün müqavilələri notarial qaydada bağlamırlar. Onların düşüncəsinə görə, əgər hər hansısa bir əmlakın müqaviləsi notarial qaydada bağlanılarsa, 14% vergi ödəmək birmənalı olaraq kirayə qiymətlərinin artmasına gətirib çıxaracaq. Reallığa əsasən də, bu, belədir. Yəni vergiyə cəlb olunsalar, bu, ölkədə kirayə-mənzil bazarında növbəti qiymət artımına gətirib çıxaracaq“.
Ekspert qeyd edir ki, kirayə müqavilələrinin notarial qaydada bağlanılmasını təşviq etmək üçün ilk növbədə həmin 14% vergilər endirilməlidir:
“Vətəndaşlar arasında maarifləndirici təbliğatlar aparılmalıdır. Gələcəkdə hər hansısa bir qanun pozuntusu və yaxud fors-major hadisə baş verən zaman buna səbəb olan tərəf məsuliyyəti daşımalıdır. Subasma, yanğın və digər hadisələr baş verən zaman əmlaka böyük zərər dəyir. Bu hallar daha çox insanların məsuliyyətsizliyi ucbatından baş verir. Müqavilələr notarial qaydada bağlanarsa, kirayə verilən hər bir əmlak sığortalanarsa, o zaman gələcəkdə mənzillə bağlı hüquq pozuntusu halında məsuliyyətdən yaxa qurtara biləcək”.