Bu valideynlər həbs ediləcək?
İngiltərədə 9 yaşlı qızının ibtidai məktəbini tənqid edən valideynlər saxlanılıb.
“Cebheinfo.az” xəbər verir ki, Maxie Allen və həyat yoldaşı Rosalind Levine, daha əvvəl valideyn “WhatsApp” qrupunda məktəbin direktorunu və idarəçiliyini tənqid etdiklərinə görə Hertfordshire əyalətində yerləşən Cowley Hill ibtidai məktəbinə daxil olmaları qadağan edilib.
Məktəb rəhbərliyi, "çoxsaylı yazışmalar və ictimai sosial media paylaşımlarının" personal, valideynlər və idarəçilər üçün çətin vəziyyət yaratdığını iddia edərək, polisə müraciət etdiyini açıqlayıb.
Hertfordshire polisi bildirib ki, bu cür məsələlərdə araşdırmaların tam aparılması üçün həbs olunmalar adi prosedurdur. Lakin əlavə araşdırmalardan sonra "kifayət qədər sübut olmadığından əlavə tədbir görülməməsi" qərara alınıb.
"Times Radio"nun işçilərindən biri olan Allen, 29 yanvarda altı polis əməkdaşının evlərinə gəldiyini bildirərək, "Bu əməliyyat nəyə görədir? Bir terror qrupumu aşkar ediblər, yoxsa narkotik anbarınımı basqın edirlər? Xeyr, sadəcə məktəblə problemləri olan iki valideynik", - deyə "Sky News"a müsahibəsində qeyd edib.
Allenin may ayında məktəbə yeni bir direktorun təyin olunması üçün müraciət etdiyi, lakin tələbinin rədd edildiyi bildirilir.
Bunun ardından məktəb rəhbərliyi sosial mediada yayılan "təhrikedici və böhtan xarakterli" şərhlər barədə valideynlərə məktub yazaraq, nizam-intizama xələl gətirən hər kəsə qarşı tədbir görüləcəyini bildirib.
"The Times"ın məlumatına görə, Allen və Levine “WhatsApp” qrupunda bu xəbərdarlıqlara inanmadıqlarını bildiriblər və bundan sonra məktəb onların binaya girişini qadağan edib.
Qadağadan sonra isə onlar, fiziki məhdudiyyətləri olan qızlarının ehtiyacları ilə bağlı məktəbə mütəmadi olaraq e-poçt göndərdiklərini bildiriblər.
Məlumata görə, dekabr ayında bir polis məmuru ailəni xəbərdar edərək qızlarını məktəbdən götürmələrini tövsiyə edib.
Ailə bunu yanvar ayında, həbs olunmalarından bir həftə əvvəl həyata keçirib.
Levine "Sky News"a açıqlamasında hadisənin onun üçün "izaholunmaz" olduğunu qeyd edib:
"Nə baş verdiyini anlaya bilmirik, bunun heç bir məntiqi yoxdur. Sadəcə “WhatsApp” qrupunda bir qədər zarafat etdik və sonra həbs olunduq".