Ermənistan KTMT büdcəsinə maliyyə ayırmağı planlaşdırmır XİN
Bizimyol portalından alınan məlumata görə, Icma.az xəbər verir.
Bizimyol.info xəbər verir ki, ölkə mətbuatının rəsmi sorğusuna cavab olaraq nazirlik təsdiq edib ki, İrəvan müvafiq sənədi imzalamaqdan çəkilmək qərarı barədə təşkilatın katibliyinə məlumat verib.
“Ermənistan tərəfi KTMT Katibliyinə “KTMT-nin 2024-cü il büdcəsi haqqında” qərarı imzalamaqdan və müvafiq olaraq təşkilatın fəaliyyətinin maliyyələşdirilməsində iştirakdan çəkildiyi barədə rəsmi məlumat verib”, - deyə XİN-in məlumatında bildirilir.
Nazirlik onu da vurğulayıb ki, KTMT-nin daxili prosedurlarına uyğun olaraq, illik büdcə haqqında məlumat ictimaiyyətə açıqlanmır. Bundan əvvəl Rusiya xarici işlər nazirinin müavini Aleksandr Pankin bəyan edib ki, Ermənistan 2025-ci ilin sonuna qədər rüsum ödəməsə, KTMT-yə üzv dövlətlər vəziyyətin inkişafı üçün müxtəlif ssenariləri nəzərdən keçirə bilərlər.
Xatırladaq ki, may ayında Ermənistan rəsmi olaraq qurumun 2024-cü il büdcəsini maliyyələşdirməkdən imtina etdiyini açıqlamışdı. Buna baxmayaraq, KTMT nümayəndələrinin verdiyi məlumata görə, 2025-ci il üçün maliyyə məbləği hələ də hesablanacaq.
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan bundan əvvəl də ölkənin KTMT-də iştirakını dayandıracağını dəfələrlə bəyan edib. Sentyabrda o, təşkilatı Ermənistan üçün “təhlükəsizliyə təhdid” adlandırıb və onunla münasibətlərdə geri dönüş nöqtəsinin artıq keçdiyini bildirib.
Kreml bu bəyanatlara cavab verib. Rusiya prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov Ermənistan baş nazirinin mövqeyi ilə razılaşmadığını bildirib və KTMT-nin iştirakçı ölkələrin suverenliyini qorumaq üçün yaradıldığını və heç bir təhlükə törətmədiyini vurğulayıb.