Ermənistanın Avropa İttifaqına inteqrasiyası ilə bağlı növbəti qərar verildi
Hurriyyet saytından verilən məlumata əsasən, Icma.az məlumatı açıqlayır.
Hurriyyet.az "Aysor" saytına istinadla xəbər verir ki, Ermənistan parlamentinin Avropa İnteqrasiyası Komissiyası ölkənin Avropa İttifaqına daxil olması prosesinin başlanması barəsində layihəni qəbul edib. Layihə plenar iclasların gündəliyinə salınacaq.
Təşəbbüs qrupunun səlahiyyətli təmsilçisi Artak Zeynalyan bildirib ki, qanun layihəsi ilə bağlı məşvərətdən sonra hökumət üçün məqbul varinat qəbul edilib.
Sənədin yenidən işlənmiş variantında qeyd olunur ki, ölkənin Aİ-yə qəbulu prosesinin başlanması ilə bağlı layihə demokratik institutların inkişafı, cəmiyyətin rifah səviyyəsinin yüksəldilməsi, respublikanın təhlükəsizliyinin, davamlılığın və qanunun aliliyinin  möhkəmləndirilməsi məqsədi ilə qəbul edilir.
Yanvarın 9-da Ermənistan hökuməti Aİ-yə üzvlük prosesinin başlanması ilə bağlı qərar layihəsini təsdiqləyib.
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan ölkənin Aİ-yə daxil olması ilə bağlı yekun qərarın yalnız ümumxalq səsverməsi yolu ilə verilə biləcəyini vurğulayıb. Bundan sonra fevralın 12-də sənəd respublika parlamenti tərəfindən birinci oxunuşda müzakirə edilib. İkinci oxunuş martın 4-də keçirilməli idi, lakin “texniki səbəblərə görə” təxirə salınmışdı.