Dahi fizik İsaak Nyutonun bioqrafiyasından qeydlərimi bölüşmək istəyirəm: “Bütün quşlarda, heyvanlarda və insanlarda iki gözün olması və onların hər birinin üzün bir tərəfində yerləşməsi təsadüfüdürmü? Necə oldu ki, bütün canlı varlıqlarda gözlər və yalnız gözlər şəffafdır, onların içində şəfaff maye, mərkəzində büllur, onun qarşısında isə bəbək var və bütün bunlar bir-birinə o qədər ideal uyğunlaşıb ki, nə isə sıradan çıxsa heç kim bunu düzəldə bilməz? Məgər yaradandan başqa kimsə müdrikliklə bütün canlıların gözlərini onların işığın xüsusiyyətlərindən istifadə edə biləcəkləri şəkildə yarada bilərdimi?! Bu və ya digər fikirlər həmişə bəşəriyyəti dünyanı Xəlq edənə və Öz gücü ilə onu saxlayan və buna görə də bizdə ehtiram qarışıq qorxu hissi oyadanın varlığına inandırıb və bundan sonra da inandıracaq.”
Bəli, Paşa Qəlbinur “Oftalmologiya” ixtisasını seçməklə Tanrının yaratdığı möcüzəni öyrənib. Tanrının verdiyi nur əgər itərsə, onu yenidən geri qaytarmaq Uca varlığa da xoş gedər.
Paşa müəllimin müsahibələrini, şeirlərini oxudqca onun həm də yaxşı filosof olduğunu duyursan. Və görkəmli həkimimizin bir müsahibəsindəki məsləhətləri Tanrının bizə bəxş etdiyi möcüzəni qorumağa çağırışdır:
Sual:İnsanlar gözlərini necə qorusunlar? Cəmiyyətə çatdırmaq istədiyiniz məsləhətiniz varmı?
- Gözlərinizi göz bəbəyi kimi qoruyun. Bu gün ekologiya bizim zərərimizə dəyişib. Təbiət öz təbii halından çıxıb, su, hava çirklənib, qidalar təbii deyil, meyvələrin geni dəyişdirilib. Digər tərəfdən, hara baxırıqsa, gözümüzün qarşısını hündür binalar kəsir. Əvvəllər binadan baxanda dəniz görünürdü, gözlər uzağa akkomodasiya edirdi. İndi hər yeri binalar kəsib. Ona görə də yaxıngörmə yaranır. Məsləhət görərdim ki, insanlar heç olmasa, ildə bir dəfə kəndə, dağlara getsinlər. Bu da gözə qulluq sayılır. Heç olmasa ildə bir dəfə həkim müayinəsindən keçsinlər. Qar yağanda, günəşli günlərdə mütləq eynək taxsınlar. Həm özləri, həm də uşaqlar texnoloji vasitələrlə az təmasda olsunlar. Bəzən qadınlar saatlarla internetin qarşısında oturub paltar axtarırlar. Bu qədər ifrata varmasınlar. Gözlərinə əl vurmasınlar. Gözdə özfəaliyyət də yolverilməzdir. Məsələn, qonşuya yaxşı təsir edən dərmandan siz də almayın. Çünki qonşuya yaxşı təsir edən sizə pis təsir edə bilər.
Dostum professor Paşa Qəlbunura uzun ömür, can sağlığı arzulayıram.