Haiti və Belarusa bu səbəbdən məğlub olduq Mütəxəssis səbəbləri AÇIQLADI KONKRET
Icma.az bildirir, Konkret.az portalına istinadən.
Haiti və Belarusla oyunda məğlubiyyətdən sonra Azərbaycan Milli Komandası azarkeşlər və futbol ictimaiyyəti tərəfindən tənqid atəşinə tuş gəlib. Bu biabırçı məğlubiyyətin səbəbləri haqqında mütəxəssislər fərqli fikirlər səsləndirirlər.
Mövzu ilə bağlı KONKRET.az-a danışan «Qarabağ» klubunun veteran futbolçularından Aslan Kərimov maraqlı məqamlara toxunub:
“Bu iki oyunun məqsədləri tamam fərqli idi. Hamı bilir ki, yoldaşlıq görüşləri oyunçuların perfomansını yoxlamağa, komandanın üstün və zəif tərəflərini müəyyən etməyə yönəlir. Bu iki oyunda biz kifayət qədər zəif nöqtələrimizi görə bildik. Eyni zamanda həm Haiti, həm də Belarusla oyunda hansı oyunçunun milli komandaya nə qədər uyğun gəlib-gəlmədiyini müəyyənləşdirdik. Haiti ilə matçda bir az öndə oynasaq da, Belarusla bunu edə bilmədik. Əksinə, müdafiə meyilli oyun nümayiş etdirdik. Haiti ilə nisbətdə belarus futbolçuları bizim qapımızda o qədər də çox qol imkanı yaratmadılar. Hücum planında bir balaca çatışmazlıqlarımız var idi. Hücumçular keçid edə bilmirdilər. Topu ələ keçirsək də, rəqibimizi dağılışmış halda yaxalamaq imkanımız olmurdu. Yəqin ki, məşqçilər bu məsələnin üzərində dayanacaqlar”.
Mütəxəssisin sözlərinə görə, komanda dominant futbol nümayiş etdirə bilmir:
“Milli komanda səviyyəsində bu cür kobud səhvlərə yol vermək olmaz. Çünki milli komanda öyrənmək və səhv etmək yeri deyil. Digər tərəfdən, bəzi futbolçuların özlərini açıq-aşkar oyuna həsr etmədikləri görünür. Düşünürəm ki, məşqçi heyəti gələcək toplantılarda öz qərarlarını verəcəklər. Amma komanda bu iki oyunda qarşıya qoyulan vəzifəni əslində yerinə yetirdi. Çünki komandanın üstün və zəif tərəflərini gördük. Eyni zamanda millimizin baş məşqçisi Fernandu Santuş və onun heyəti hansı oyunçularla matçlara davam edəcəklərini müəyyənləşdiriblər. Doğrudur, məğlubiyyət heç zaman xoş olmur. Amma bu oyunların əsas məqsədi qalib gəlmək və ya məğlub olmaq deyildi. Önəmli olan qarşıdan gələn dünya çempionatının seçmə mərhələsinə hazırlıq idi. Biz bu oyunlarda qalib gəlsək belə, seçmə mərhələdə Fransa və Ukrayna milliləri ilə mübarizə aparmağımız sual altında qalacaqdı. Çünki bu qrupdan bizim çıxmaq şansımız yoxdur. İslandiya millisi ilə evdə oynayarkən yaxşı nəticə əldə edə bilərdik. Amma bu da qrupdan çıxmağımıza kifayət etməyəcəkdi”.