İmamoğlunun təqsirləndirilən şəxs kimi həbs olunması dediklərimizə bariz nümunədir Deputat
Icma.az, Gununsesi portalına istinadən məlumat yayır.
Son günlər ölkədə yaxından izlənilən bir siyasi proses də Türkiyədə baş verən siyasi hadisələrdir.
Daha dəqiq, Türkiyədə Əkrəm İmamoğlunun həbs olunması bir sıra maraqlı siyasi şərhlərə də rəvac verib.
Belə ki, siyasi şərhçilərdən bəziləri bu prosesin əslində, Əkrəm İmamoğlunun nüfuzunun qaldırılmasına, dəqiq desək, gələcək prezident olmasına dair atılan addımlardan biri olduğunu bildirirlər.
Ancaq bunun belə olmadığını deyənlər də var.
Milli Məclisib deputatı Vüqar İskəndərov Gununsesi.info-ya açıqlamasında bildirib ki, əvvəla, bu məsələ Türkiyənin daxili işidir:
“Türkiyə hüquqi və demokratik dövlətdir, hal-hazırda baş verən hadisələr də bu ölkənin daxili məsələsi hesab edilməlidir. Zaman-zaman Türkiyədə dövlət məmurları ilə bağlı yolsuzluq, korrupsiya və digər cinayətlərdə məhkəməyə cəlb olunması hadisəsi baş verib. Bu da məmurların korrupsiyaya qurşanmaların qarşısını almaq üçün atılan addımlardan hesab edilir. Əkrəm İmamoğlunun hazırda təqsirləndirilən şəxs kimi həbs olunması, istintaqın aparılması da dediklərimizə bariz nümunədir”,- deyə deputat bildirib.
Onun sözlərinə görə, Rəcəb Tayyib Ərdoğan hələ bir müddət əvvəl bu məsələlərlə bağlı çıxışlar da edib:
“Rəcəb Tayyib Ərdoğan zaman-zaman bu məsələləri öz çıxışlarında qeyd edirdi. Bir müddət öncə İstanbul Böyükşəhər Bələdiyyəsində yeyintilərin olması ilə bağlı yerli mediada məqalələr çap olunurdu və Əkrəm İmamoğlu tərəfindən belə bu məsələlərə reaksiyalar ironiya ilə yanaşılırdı, bunu iqtidar partiyası tərəfindən atılan böhtan kimi dəyərləndirirdilər. Lakin faktları yazan müstəqil yazar və jurnalistlər məsələnin heç bir siyasi çəkisinin olmadığını, bələdiyyə məmurlarının korrupsiyaya qurşanmalarını qeyd edirdilər. Bu proseslərə təbii olaraq hansısa rəyin olması doğru olmaz. Hal-hazırda Əkrəm İmamoğlu və bir çox bələdiyyə məmurlarının təqsirləndirilən şəxs kimi istintaqa cəlb olunub və məhkəməyə qədər istintaqın aparılır. Belə olan halda isə hökm olmadan hər hansı bir qərarın verilməsi, onunla bağlı bir rəyin olması doğru deyil”,– deputat həmçinin bildirib.
“Türkiyədə yalnız bələdiyyədə yox, hərbidən tutmuş sosial-iqtisadi sahələrdə də belə məsələlər baş verib. Əgər təqsirləndirilən şəxsin günahı olmayıbsa, onlar azad ediliblər. Odur ki, hamı istintaqın nəticələrini gözləməlidir. Azərbaycan-Türkiyə əlaqələri isə dərin tarixə söykənən, zəngin bağlarla bir-birinə möhkəm pərçimlənmiş əlaqəlidir. Burada kimin hakimiyyətdə olmasından asılı olmayaraq, Azərbaycan və Türkiyə tarix boyu bir yerdə olacaq. Yekun olaraq onu bildirmək istəyərdim ki, Əkrəm İmamoğlu və digər şəxslərin istintaqa cəlb olunması və istintaqın gedişi bir sıra vacib məsələləri üzə çıxardacaq. Bələdiyyə məmurlarının hakimiyyətə gəldikdən sonra kifayət qədər varlanmaları və bununla bağlı istintaqın ilkin gedişatında üzə çıxan faktlar onu deməyə əsas verir ki, istintaq orqanlarının şübhələri etibarlıdır. Xülasə, istintaq və onun yekunu nəticə olaraq bizə bu məsələnin sonunu aşkara çıxardacaq. Yekun fikir də o zaman söyləniləcək”, – deyə Vüqar İskəndərov fikrini yekunlaşdırıb.