“İran daxilindəki müxtəlif qruplar Rusiya ilə strateji müttəfiq olmaq və İsraillə döyüşmək istəyir Video
Bizimyol portalından verilən məlumata əsasən, Icma.az bildirir.
“İran İslam Respublikasında hökümətin daxilində müxtəlif dəstələr, qruplar var ki, Amerikaya və Qərb ölkələrinə meyllidirlər. Bir çoxu da Rusiya və Çinə çox ümid bağlayırlar. O ifratçı qüvvələr ki, istəyirlər İsraillə mübarizə aparsınlar, Amerika ilə döyüşsünlər və daxildə də milləti təzyiq altında saxlayırlar. Onların ümidi budur ki, ruslarla strateji müttəfiq olsunlar”.
Bu barədə Bizimyol.info xəbər portalına güneyli siyasi şərhçi Maşallah Rəzmi danışıb. Siyasi şərhçi deyir ki, indi İran dünyada tək qalıb, heç bir dostu yoxdur və əsas qüvvələri proksi qüvvələridir.
Maşallah Rəzmi
“İndi İranın əsas ümidi budur ki, ruslarla strateji müqavilə bağlasın. Amerika və ya Avropa ilə aralarında şiddətli bir döyüş başlasa, Rusiya İranın arxasında dayansın. İsrail bu məsələdə nəzərdə tutulmur. Çünki, Əsədin höküməti dağılandan sonra bir sıra sənədlər üzə çıxıb ki, Rusiyanın İsraillə bəzi əməkdaşlığı olub. İranın proksi qüvvələrini, silah ambarlarını Suriyada bombalamağa ruslar heç vaxt mane olmayıblar. Hətta Rusiya istəmirdi ki, İran orada güclənsin”-deyə siyasi şərhçi qeyd edib.
Maşallah Rəzmi əlavə edib ki, İranda müxalifət çoxdur və hakimiyyətin daxilində də “ruslar həmişə iranlılara xəyanət ediblər, onlara bel bağlamaq olmaz” fikri var.
“Əli Xamenei çalışır ki, Rusiyaya bir sıra planlar versin və Rusiya qəbul etsin ki, İranla strateji müttəfiqdir. İndiyədək Rusiya İranı özlərinə bir müttəfiq kimi qəbul ediblər, amma strateji müttəfiq olmayıblar. Həmişə bu müqavilənin imzalanması təxirə salınıb. Amma illər boyu bu məsələ arada qalıb. Düşünmürəm ki, yanvarın ortalarında da bu müqavilə imzalansın. Xüsusən də, indi İranla Rusiyanın arası dəyib, əvvəlki kimi aralarında dostluq yoxdur”-deyə Maşallah Rəzmi bildirib.