KTMT martın 17 dən 20 dək strateji komanda qərargah təlimi keçirir
Icma.az bildirir, Oxu.az portalına istinadən.
Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatı (KTMT) martın 17-dən 20-dək Birləşmiş Qərargahın, katibliyin və təşkilatın üzv dövlətlərinin nazirlik və idarələrinin strateji komanda-qərargah təlimini keçirir.
Oxu.Az-ın TASS-a istinadən məlumatına görə, bu barədə jurnalistlərə KTMT Birləşmiş Qərargahının mətbuat katibi Vladislav Şeqrikoviç bildirib.
Onun sözlərinə görə, tədbir Birləşmiş Qərargahın rəisi, general-polkovnik Andrey Serdyukovun rəhbərliyi altında keçirilir.
Şeqrikoviç qeyd edib ki, tədbir planlıdır və 2025-ci ildə təşkilatın birgə hazırlıq sistemində əsas tədbirdir.
Strateji komanda-qərargah təlimi, plana uyğun olaraq, üç mərhələdə keçirilir və bu mərhələlərdə təşkilatın hərbi tərkibinin bütün komponentlərinin formalaşdırılması və yerləşdirilməsi üzrə kollektiv qərarların hazırlanması məsələlərinin ardıcıl işlənməsi planlaşdırılır.
Bildirilir ki, bu il Tacikistan Respublikası ərazisində KTMT Sülhməramlı Qüvvələrinin "Sarsılmaz qardaşlıq" genişmiqyaslı birgə təlimləri və MDB iştirakçı dövlətlərinin səlahiyyətli orqanlarının antiterror təlimləri keçiriləcək. Bu il ilk dəfə olaraq təşkilatın sülhməramlı əməliyyatının biotəhlükəsizliyini təmin etmək üçün birgə radiasiya, kimyəvi və bioloji müdafiə, həmçinin tibbi təminat formalaşmasının yaradılması və yerləşdirilməsi məsələlərinin işlənməsi planlaşdırılır.
Qərar KTMT və MDB Antiterror Mərkəzi arasında praktiki əməkdaşlıq barədə razılaşmaları həyata keçirir.
Bundan əlavə, 2025-ci il təlimində ilk dəfə olaraq MDB Antiterror Mərkəzinin əməliyyat qrupu və KTMT Parlament Assambleyası Katibliyinin nümayəndələri müşahidəçi qismində iştirak edəcəklər.
Təlim başa çatdıqdan sonra KTMT orqanlarının bütün işlənmiş qərar layihələri 2025-ci ilin sentyabr-oktyabr aylarında Belarus, Qırğızıstan və Tacikistanda keçiriləcək birgə və xüsusi təlimlər üçün planlaşdırma sənədlərinin hazırlanması üçün ilkin məlumatlar kimi iştirakçı dövlətlərə göndəriləcək.