Mişustin Rusiyada inflyasiyanın artımını qiymətləndirib
Sia Az saytından verilən məlumata görə, Icma.az xəbər verir.
...Qışın birinci ayının ortalarında Rusiyada inflyasiyanın səviyyəsi doqquz faizi ötüb.
SİA-nın məlumatına görə, bunu Rusiya hökumətinin başçısı Mixail Mişustin deyib.
Onun sözlərinə görə, hökumət artıq Rusiya iqtisadiyyatının bütün seqmentlərində tələb və təklifin tarazlaşdırılmasına yönəlmiş tədbirlər görüb.
Bundan əlavə, o, əmin edib ki, hakimiyyət tədarük iqtisadiyyatının inkişafı, yeni sənaye layihələrinin açılması və əmək məhsuldarlığının artırılması üzərində işləyir.
Mişustin həmçinin sui-istifadələrin səbəb olduğu qiymət artımı ilə mübarizənin vacibliyinə işarə edib. Məsələn, inhisarçı mövqe.
Bundan əvvəl Rusiya Bankı oktyabr-noyabr aylarının nəticələrinə əsasən Rusiyada qiymət artım tempinin sürətləndirildiyini açıqlamışdı.
Qışın ilk ayının əvvəlinə baza inflyasiyası 10,9 faizə yüksəlib. Rusiya Bankının rəhbəri Elvira Nabiullinanın sözlərinə görə, istehlak qiymətlərinin artımının sürətlənməsinə kənd təsərrüfatı məhsullarının aşağı olması və rabitə xidmətlərinin tariflərinin artırılması səbəb olub.