Ölkəmizin hədəflərə çatmaq üçün potensialı mövcuddur
Newscenter.az portalından verilən məlumata əsasən, Icma.az bildirir.
Hər il 24 mart Ümumdünya Vərəmlə mübarizə Günü kimi qeyd olunur.
Vərəm dünyada milyonlarla insanın ölümünə səbəb olmaqda davam edir. Onun ciddi sağlamlıq, sosial və iqtisadi mənfi nəticələri mövcuddur.
Vərəm “Mycobacterium tuberculosis” tərəfindən meydana gələn, hava-damcı yolu ilə yoluxan bir xəstəlikdir və ən çox ağciyərlərə təsir edir. Vərəm, ağciyərlərində vərəm olan insanların öskürdükdə, asqırdıqda havanın udulması vasitəsilə yayılır. İnsanın infeksiyalaşması üçün sadəcə bir neçə mikrobu nəfəs alması kifayətdir.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Avropa Regionunda 2023-cü ildə milli səhiyyə sistemlərinə 170 000-dən çox yeni vərəmli xəstə daxil olub. Region dünya üzrə vərəm yükünün yalnız 2,1%-ni təşkil etsə də, dərmana davamlı formada olan xəstəliklərdə ən çox təsirlənən bölgədir: Region dünya üzrə çox dərmana davamlı vərəm hallarının beşdə birini (21%) və geniş sayda dərmanlara davamlı vərəm hallarının üçdə birini (37%) təşkil edir.
Ölkəmiz dünyada dərmanlara davamlı vərəm hallarının geniş yayıldığı 30 ölkə içərisində yer alır. Səbəb isə müxtəlifdir. Bəzi hallarda pasiyentlər vərəm müalicəsinə başladıqdan bir müddət sonra özlərini yaxşı hiss edir, simptomları itdiyi üçün uzun və ağır müalicə olan vərəm müalicəsindən imtina edə bilir. Müalicənin yarımçıq qalması isə dərmanlara davamlılıq yaradır. Müalicə güclü iradə tələb edir.
ÜST-nın 2035-ci ilədək vərəmə son qoymaq üzrə hədəflərinə nail olmaq mümkündür. Ölkəmizin bu hədəflərə çatmaq üçün potensialı mövcuddur.
Vərəm, müalicəsi olan və sağalan xəstəlikdir. Yetər ki, müalicə sonadək başa çatdırılsın.
Xəstəlikdən əziyyət çəkən bütün şəxslərə can sağlığı, səbr və güclü iradə arzu edirəm!