Bilməm sənin dərdinlə hər
Könül inildəsin niyə?
Bu, hələ hamısı deyil. Tardan küskün, tardan bezmiş, onu susmağa çağıran parçalar bir qalaqdır. Azərbaycanda sovetləşmənin ilk on ilidir və nədəndir ki, birdən-birə şairlərimiz, sanki sözləşibmiş kimi, tarı belə küncə sıxıblar?
Mustafa Quliyev (1893-1938) 1922-ci ildə Azərbaycan SSR xalq maarif komissarı təyin ediləndə vur-tut 29 yaşı vardısa da, arxada Kiyevdəki universitet təhsilindən tutmuş gərgin inqilabi çəkişmələrlə yetərincə dolu bir ömür yolu qalırdı. O, 1928-ci ilə qədər bu vəzifədə çalışdı və eyni zamanda, həmin dövrdə ədəbiyyat və sənətin aynası, səmt küləyi hesab edilən "Maarif və mədəniyyət" (1921-1926), "İnqilab və mədəniyyət" (1929-1931) jurnallarının redaktoruydu. Ölkədə mədəni və ədəbi siyasətin əsas qurucularından biri, olsun ki, elə birincisi Mustafa Quliyev idi. O, Azərbaycanı yeniləşdirmək, müasirləşdirmək, Avropalaşdırmaq istəyi ilə çırpınırdı, ağlı da itiydi, zövqü də, səviyyəsi də seçilən idi, mübarizliyin, barışmazlığın da bolşevik məktəbini keçmişdi, heç kəs də iddia edə bilməz ki, o, vətənini, millətini sevmirdi. Sadəcə, inkişafın yolunu o təhər görürdü və bu görüş heç də həmişə xətasız, ifratsız olmurdu.
"Papaqsız, kəlağayısız, tarsız, muğamatsız..." modern Azərbaycan qurmaq amalını gerçəkləşdirmək üçün o və məsləkdaşları, fikirdaşları tank kimi əzə-əzə irəliləyirdilər. Yüksəlişin əsl düz yolu uzun idi. Onlarınsa vaxtı az, səbri dar idi.
Kəsmə gedirdilər. Ona görə də çox zaman kəsə-kəsə, əzə-əzə, tapdalaya-tapdalaya gedirdilər. Bir var uzaqdangörmə, bir də var uzaqgörənlik.
Uzaqdangörmə səhhət əngəlindən deyən göz zəifliyidirsə, uzaqgörənlik adi gözlərin görə bilmədiklərini sezmək qabiliyyətidir. Birinci halda sənə dumansız görə bilməkçün eynək gərəkdirsə, ikinci halda sənin daxilindəki bəsirət gözü hələ gəlməmiş gələcəyi də aydınca təsəvvür edə, duya bilir.
Mustafa Quliyev və onun bir çox silahdaşlarının bir nöqsanı da uzağı görməmək idi. Həyat sübut etdi ki, bəlkə də çalışmalarında, yurdla bağlı niyyətlərində səmimi, fədakar olan bu insanlar nəinki millətin, heç özlərinin ən yaxın sabahlarını dürüst görə bilmədilər. 1938-ci ildə Mustafa Quliyev də sovet gülləsinə hədəf oldu. Ən adil hakim olan Vaxt təsdiqlədi ki, yanılan kim imiş, burnunun ucundan o yanı görməyən kim imiş, sabahı duyan, haqlı olan kim.
İnsanı uzaqgörən olmamaqda qınamaq çətindir. Bu, Allahın hər kəsə bağışlamadığı fərasətdir. Amma iki addım uzağı görməyə-görməyə hamıya müəllim olmağa, hamının başına ağıl qoymağa, daha pisi, əlinə düşmüş hakimiyyət girəvəsindən istifadə edərək hamını məhz özü kimi görməyə vadar etmək, əlbəttə ki, qəbahətdir. Yerinə görə bəzən lap ağır cinayətdir.
1926-cı il idi. Mustafa Quliyev "Maarif və mədəniyyət"in 7-ci sayında yer alan "Azərbaycanda musiqi kültürünün inkişaf məsələləri" sərlövhəli məqaləsində yazırdı: "Maarif Komissarlığının Bakıdakı musiqi texnikumlarının işində, məncə, xəstə bir təmayül vardır. Texnikumda xüsusi bir sənət vardır ki, tar çalmaq öyrədir və mahir tarçalanlar məzun edir.
...Tar nə xalq və nə də türk aləti deyildir. Onun gələcəyi yoxdur. Musiqi aristokrat cəmiyyətlərinə məxsus olduğu Ərəbistan, İran, Hindistanda üçdəbir, dörddəbir səsli musiqi alətləri mövcud idi. Bu alətlər nə kütləvi və nə də xalqa aid olmayıb, yalnız cəmiyyətin güzidə (seçmə - R.H.) bir qisminə məxsusdur. Buna görə də kütləvi olmadığı kibi, gələcəyi olmayan bir alətdə mahir ustadlar hazırlamağın heç bir mənası yoxdur".
Bu məqalə əslində maarif komissarının etmiş olduğu məruzə əsasında hazırlanmışdı və həmin məruzəni də dinləmiş, həmin məqaləni də oxumuş Üzeyir Hacıbəyli (1885-1948) "Maarif və mədəniyyət"in 8-9-cu nömrələrində bir ağsaqqal təmkini ilə nazirin iradlarına qarşı çıxırdı: "Eşitdiyimiz məruzədən böylə anlaşıldı ki, yoldaş Quliyev yalnız Avropa musiqi təhsilinin tərəfdarıdır. Şərq musiqisi təhsili lüzumuna aid məruzədə bir şey yoxdur. Yalnız bunu bildik ki, Quliyev yoldaş şəxsən tar təhsilinin tərəfdarı deyildir və hətta tarın xalq musiqisi alatı cümləsindən olmağına da inanmayır.
Zənn ediyorum ki, yoldaş Quliyev tarın xalq musiqi alatından biri olduğunu iqrar etsə idi də, yenə tar təhsilini şəxsən lüzumsuz ədd edəcək idi. İş bundadır ki, başqa millətlərin, məsələn, alman, firəng və sairələrin dəxi bir xeyli xalq musiqi alatları vardır; bununla belə, bu alat və sazların çalğısı musiqi məktəblərində təhsil olunmayır. Çalğısı öyrənilən alat yalnız piano və əlavə orkestrdə mövcud olan instrumanlardır. Vialon, vialonçel, klarnet, truba və sairə. Daha gitara, mandalin, qusli, dombra və bu kibi xalq musiqi alatı musiqi məktəbi daxilində təhsil edilməz. Böylə olan surətdə bizə nə düşübdür ki, tar, saz, zurna və balabanlarımızı konservatoriya proqramına daxil edib də tədrisini tələb edək?! Əlbəttə, əgər biz musiqi təhsilindən ibarət yalnız Avropa musiqisini hesab etsə idik, biz də yoldaş Quliyev ilə bərabər tar təhsilinin lüzumsuz bir şey olduğunu iqrar edib ləğv tərəfdarı olardıq. Fəqət bu xüsusda fikrimiz böylədir ki, Avropa musiqisindən əlavə bir də Şərq musiqisi vardır və biz azərbaycanlılar özümüz Şərq əhlindən olduğumuza görə musiqi təhsili işində Şərq musiqisinə qarşı biqeyd qalarsaq, öz mədəni vəzifəmizi kəmalınca ifa etməmiş olarıq. Tar isə Şərq musiqisi təhsilini genişləndirə bilən alatdan ən qiymətli və ən mühümüdür. Yoldaş Quliyev zənn etməsin ki, tar təhsilini konservatoriya proqramına daxil etməklə gələcək üçün sazandalar hazırlamaq istənilir; musiqi məktəbi tara yalnız elmi cəhətdən yanaşır və tarı Şərq musiqisinin əsası olan muğamatların kəşf və şərhi üçün elmi bir alat sifətilə öz proqramına daxil edir. Tarda musiqi məktəbi daxilində "Ənzəli" kibi küçə diringələri çalğısı təhsil edilmir, bəlkə müəyyən proqram üzrə muğamat tədris edilməklə Avropa musiqi əsasından qeyri olan Şərq musiqisi əsasları şagirdlər üçün şərh və bəyan olunur. Əz cümlə, tarı not üzrə çalmaq dəxi mümkün olduğundan tarçı şagird tam bir musiqi təhsili görmüş olur".
1926-cı il idi. Amma hər şey hələ təzə başlanırdı. Bir Üzeyir bəyin cavabı ilə tara qarşı başlanan və davam edən qorxunc həmlələri dəf etmək mümkünsüz idi.
Maarif komissarı isə soyumaq bilmirdi. 1929-cu ildə "İnqilab və mədəniyyət"in 1-ci nömrəsindəki "Meşşanlıq və onunla mübarizə" adlı məqaləsində əsəbiləşir və barmaq silkələyirdi: "Bir doktor, bir müəllim, ziyalı maarif və mədəniyyət işlərini hissiyyat üzərində qurursa və tarixin qanunları ilə hesablaşmayaraq, məsələn, "kəlağayı, papaq mənim xoşuma gəlir, mən bunlardan nə üçün əl çəkim" deyirsə, o da meşşandır. Bu cür adamlar hərəkətlərinin bugünkü yaşayış qaidələrində aparılan inqilaba zidd olduğunu düşünməzlər. "Mən tarı sevirəm, ona görə də məktəblərdə ancaq tar ilə məşğul olsunlar" demək özü də meşşanlıqdır. Çünki böylə bir söz deyən adam başa düşmür ki, musiqi alatı ilə musiqi inkişafının arasında böyük bir rabitə vardır".
Həmin jurnalın növbəti sayında yenə Mustafa Quliyev tarla çarpışır: "Tar bir el alatı olaraq Azərbaycanda inkişaf edə biləcəkdimi? Ən əvvəl bunu öyrənməliyik ki, tar Azərbaycanın özündə əmələ gəlmiş bir el alatı olmayıb İrandan gəlmişdir. Kütlənin belə mürəkkəb alata heç bir ehtiyacı yoxdur. Bundan başqa, tarın heç bir gələcəyi yoxdur və ola bilməz.
...Təsərrüfatımızda inqilab törəndiyi bir zamanda, heç şübhəsiz ki, dərəbəylik mirası olan bir alat yaşaya bilməz. Buna görə bu alatı müdafiə etmək gülüncdür.
...Tar öz-özünə həyat səhnəsindən çıxacaqdır".
Bu, yalnız proqnoz deyildi, bu sözü mühüm kürsü tutan dövlət adamı, səlahiyyət sahibi söyləyirdi və sözünün həyata keçməsi üçün konkret addımlar da atırdı.
Jurnalın elə o sayının "Xronika" bölməsində "tara ölüm" kampaniyasının nəticəsi də əksini tapıb. Buyurun: "Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasını qüvvətləndirmək məqsədilə Azərbaycan Xalq Maarif Komissarlığı bir çox qərar qəbul etmişdir. Bu qərarlara görə, məcburi dərs kursu olan tarın öyrənilməsi konservatoriyanın bütün dərəcələrində tədris planından götürülür və konservatoriya yanında olan Şərq orkestri ləğv olunur".
Bu qərarı alqışlayan cavablar özünü çox gözlətmir. Süleyman Rüstəmin (1906-1989) 1932-ci ildə Bakıda nəşr edilən "Atəş" kitabı belə bir mövqe bəyanatı ilə başlayırdı:
Kim nə deyirsə-desin, mən döyüş şairiyəm,
Ey əxlaq müdərrisi, mən söyüş şairiyəm.
Silahdır əlimizdə şeirimiz və nəsrimiz,
Alicənablıq əsri deyil bizim əsrimiz.
Dünyadan çox şeylər gedəcək, çox şeylər nimdaşlaşacaq, dəyərdən düşəcək. Amma kübarlıq, daxili zəriflik, alicənablıq heç vaxt köhnəlməyəcək, birovuzlaşmayacaq.
O kitabçada şairin 1930-cu il aprelin 18-də Moskvada yazmış olduğu "Tar səsə qoyulur" adlı bir nəzm də var:
Kəs səsini, ötmə dedim, ötmə dedim, ötmə, tar!
İstəməyir proletar səndə çalınsın "Qatar".
...İstəməyir səni bizim yeni həyat, dinlə, tar!
Get şahların, get xanların məzarında inlə, tar.
Sən bizimlə ötəməzsin, bəlli, bizdən deyilsən,
Səndən uzaq yeni həyat, səndən uzaq inqilab.
Yeni, coşqun nəğmələrə sən etməzsən əsla tab,
Bir zövq almaz bu cəmiyyət ölgün, ağlar səsindən.
...Sosializm təranəsi əsla tarda çalınmaz,
Tarda vermək olmaz bizim zavodların səsini.
Qavrayamaz bu ölkənin ahəngini dərdli tar,
Tarla bizim inqilablar ola bilməz həmavaz.
...Təzə nəğmə oxuyalım onun öldüyü gündə.
Əgər tar lal olmasa, dəyişərəm adımı.
Nə tar lal oldu, nə də şair vədinə əməl edərək sonralar adını dəyişdi. Tar belə qubarları çox çəkmişdi və buna da dözdü. Bir az da yanıqlı oldu, bir az da duyğulu oldu, bir az da incə oldu.
Tarımızın loğmanlarından olan Qurban Pirimovun (1880-1965) yadigar səsi qalır. Danışır ki, uşaq idim, tara çox həvəsim vardı, amma evdə qoymurdular tar çalmağa, kütbaşlı mövhumatçılar da söyləyirdilər ki, tar çalmaq günahdır, tara hər mizrab vuranda peyğəmbərə şillə vuran kimi olursan.
Tar nadanlar tərəfindən fərqli dövrlərdə döyülüb, söyülüb, şəraitin hökmü ilə buna çoxları dözüb, amma çılğın Müşfiq (1908-1938) dözmədi:
Oxu, tar, oxu, tar!..
Səsindən ən lətif şeirlər dinləyim.
Oxu, tar, bir qadar!..
Nəğməni su kimi alışan ruhuma çiləyim.
Oxu, tar!
Səni kim unutar?!
Ey geniş kütlənin acısı, şərbəti -
Alovlu sənəti!
Bu, "tar kütlələrin aləti deyil" deyənlərə cavab idi, bu, tara göz verib, işıq verməyənlərə meydan oxumaq idi. Bu, aparılan siyasətə açıq, mərd-mərdanə etiraz idi. Sonra da deyirlər Müşfiqi niyə günahsız yerə tutdular. O, milli düşüncənin əleyhinə yönəlmiş ideolojinin, həqiqətən də, düşməni idi.
Çoxları üzünə durdular,
Könlünü qırdılar.
Nə deyim o yekəbaşlara?!
Çaldılar ruhunu daşlara.
Üstündən bir qara yel kimi əsdilər,
Səsini kəsdilər.
Daşlandı çəkənlər nazını...
Müşfiq hansı qansız və amansız dövr içində ömür sürdüyünü gözəlcə anlayırdı. Amma kişilik məqamıydı. Tara qahmar çıxmaq lazım idi və köksünü vermişdi irəli. "Tar günlə həmnəbz ola bilməz" deyənlərə, "yeni vaxtın yeni nəğməsini oxuya bilməz" çımxıranlara cavab verirdi:
O sarı simlərin lisanı
Salmazmı heyrətə insanı?
Oxu, tar! Mən səndə
İstənən havanı çala da bilərəm.
Mən səndən bugünün zövqünü
Ala da bilərəm.