OpenAI insanabənzər robotlar istehsal etməyi planlaşdırır
Icma.az, Banco.az saytından verilən məlumata əsaslanaraq xəbər yayır.
Süni intellekt tədqiqat şirkəti “OpenAI” insanabənzər robotlar istehsal etməyi planlaşdırır.
Banco.az xəbər verir ki, bu barədə ABŞ-ın texnoloji xəbər saytı “The Information” məlumat yayıb.
“ChatGPT”nin istehsalçısı olan şirkət bir müddətdir ki, maliyyə dəstəyi ilə investisiyalarla bu sahəyə cəlb olunub. Belə ki, “OpenAI” insanabənzər robotlar hazırlayan “Figure AI” və “1X” şirkətlərinə sərmayə qoyub.
Bu il “OpenAI” süni intellektlə dəstəklənən insanabənzər robotlar hazırlayan “Figure AI”nin 675 milyon dollarlıq investisiya turunda iştirak edərək şirkətin 2,6 milyard dollar dəyərində qiymətləndirilməsini dəstəkləyib.
Qeyd edək ki, “FigureAI” tərəfindən hazırlanmış ən son robot, “Fugure 02”, “OpenAI”nin süni intellekt modellərindən istifadə edərək anbar işçilərinin səsli əmrlərini anlaya bilir.
Şirkət həmçinin Norveçdə yerləşən və insanabənzər robotlar hazırlayan “1X” şirkətinə də sərmayə qoyub. “1X” tərəfindən hazırlanmış təkərli insanabənzər robot “EVE” saatda 15,7 km sürətə çata bilir.