Oskanyan yenə oskannaya oskannaya gedir
Icma.az, Tribuna portalına istinadən məlumat yayır.
Ermənistanın keçmiş XİN başçısı Vardan Oskanyan yenə açıqb “gül ağzını”, ölkəsin də atıb “dalına” mikrorayon tikməyə hazırlaşır. Tribunainfo.az xəbər verir ki, o, ötən gün Azərbaycanla necə davranmaq, hansı addımlar atmaqla bağlı fikirlərini açıqlayıb.
Oskanyan deyib ki, əvvəlcə Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanı devirmək lazımdır. “Bundan sonra yeni hökumət iki əsas istiqamətdə sürətlə hərəkət etməlidir”.
Keçmiş nazir deyib ki, birincisi, Azərbaycanla aparılan danışıqları müvəqqəti dayandırmalıdır. Onun sözlərinə görə, danışıqlar yalnız mühakimə olunan ermənilər azad edildikdən, Qarabağ erməniləri geri qayıtdıqdan və Azərbaycan Ordusunun əvvəlki, 2020-ci il mövqelərinə qayıtdıqdan sonra start götürə bilər. “İkincisi, Ermənistan yer üzündə dəyişən reallıqlara və qlobal güc dəyişikliyinə əsaslanaraq geosiyasi oriyentasiyasını aydınlaşdırmalıdır”.
O iddia edib ki, milli maraqların təbliği müharibə demək deyil. “Ən aktual məsələlərdən biri də Qarabağdan köçən ermənilərin geri qayıtmaq hüququnun bərpasıdır”.
P.S. Bu başdan xarab adam elə zənn edir ki, Azərbaycan Ermənistana sülh sazişi üçün yalvarır. Ermənistanın sülh danışıqlarından çıxması onun özünə zərər vuracaq, nəinki bizə. İkincisi, Qarabağdan köçmüş ermənilər bunu könüllü ediblər. Azərbaycan tərəfi onları nə deportasiya edib, nə də qovub. Əksinə, dəfələrlə qalmalarını istəyib və digər Azərbaycan vətəndaşları kimi hüquqularla təmin olunacaqlarını bəyan edib. İndi özləri könüllü olaraq gedən erməniləri niyə geri qaytaraq ki? Həmçinin əgər belə bir istəkləri varsa, o zaman Qərbi Azərbaycandan zorla çıxarılmış insanlarımız da geri dönməlidirlər.