Paşinyan bu yanaşma ilə Ermənistanı gələcək təhlükələrdən xilas edə bilər AÇIQLAMA
Aznews.az portalından verilən məlumata görə, Icma.az xəbər yayır.
“Əlbəttə ki, Paşinyanın “Biz Qarabağ hərəkatını davam etdirmək niyyətində deyilik” fikri müsbət mesaj kimi dəyərləndirilməlidir. Mən düşünürəm ki, o, reallıqları nəzərə alaraq bu siyasətin perspektivsiz və təhlükəli olduğunu anlayır və eyni zamanda bunu Ermənistan cəmiyyətinə izah etməyə çalışır. Lakin Paşinyanın ənənəvi olaraq hər hansı bir məsələni başqa bir şərtə bağlamaq vərdişi onun bu məsələnin birmənalı həllinə tam hazır olmadığını göstərir. Nəzərə almaq lazımdır ki, o, bu bəyanatını da Qərbi azərbaycanlıların geri dönüşü məsələsi ilə əlaqələndirməyə çalışır ki, bu da yanlışdır. Azərbaycan Qarabağda yaşayan ermənilərlə bağlı mövqeyini açıq şəkildə bəyan edib. Bu məsələ dəfələrlə Azərbaycanın ən yüksək səviyyədə səsləndirdiyi bir mövzudur”
Bu fikirləri AzNews.az-a açıqlamasında politoloq Oqtay Qasımov deyib.
Qeyd edək ki, Ermənistan hakimiyyəti Rusiya, ABŞ və Fransanın həmsədr olduğu ATƏT-in Minsk Qrupunun ləğvini müzakirə etməyə hazırdır. Bunu Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan bildirib. O qeyd edib ki, “Biz ATƏT-in Minsk Qrupunun buraxılmasını müzakirə etməyə hazırıq, çünki ‘Qarabağ hərəkatını’ davam etdirmək niyyətində deyilik. Bunu ona görə edirik ki, bundan sonra Azərbaycanın ‘Qərbi Azərbaycan’ ifadəsini yaratmağa davam etməyəcəyinə əmin olaq.”
Politoloq bildirib ki, Azərbaycan dövləti Qarabağ ermənilərinin Azərbaycan cəmiyyətinə reinteqrasiyasında maraqlıdır və bunun üçün xüsusi proqram hazırlayıb.
“Bu plan erməni tərəfinə təklif edilsə də, Qarabağdakı ermənilər müxtəlif səbəblərdən onu qəbul etməyərək Ermənistana könüllü şəkildə köçüblər. Buna baxmayaraq, Azərbaycan onların geri dönməsinə hazır olduğunu bəyan edib və hətta bu məqsədlə xüsusi portal da yaradıb. Azərbaycan vətəndaşlığını qəbul etmək istəyən şəxslər həmin portal vasitəsilə müraciət edə bilərlər. Amma eyni vəziyyəti Ermənistan üçün söyləmək mümkün deyil. Son dörd il ərzində Ermənistan hakimiyyəti sülh danışıqlarında Qərbi azərbaycanlıların geri dönüşü məsələsindən yayınmağa çalışıb və bu mövzunun gündəmə gəlməsini istəməyib. Yəni, bu iki məsələ tamamilə fərqlidir. Azərbaycan Qarabağda yaşayan ermənilərin Azərbaycan vətəndaşı kimi yaşamasına və onlara hər cür şərait yaradılmasına hazırdır, lakin Ermənistan eyni addımı atmağa hazır deyil. O ki qaldı ATƏT-in Minsk qrupunun buraxılması məsələsinə, Ermənistan Azərbaycanla birlikdə bu qurumun ləğvi üçün müraciət etməyə hazırdırmı? Əgər belə bir addım atılarsa, mən düşünmürəm ki, bu, Ermənistanın Fransa, ABŞ və ya digər müttəfiqləri ilə münasibətlərinə ciddi təsir edəcək. Çünki faktiki olaraq Minsk Qrupu artıq fəaliyyət göstərməyən bir qurumdur və onun missiyası çoxdan başa çatıb. Sadəcə olaraq, hüquqi cəhətdən buraxılması lazımdır ki, bu məsələ tam şəkildə yekunlaşsın”.
Politoloq sonda əlavə edib ki, Paşinyanın “Qarabağ hərəkatını davam etdirmək niyyətində deyilik” bəyanatı müsbət dəyərləndirilməlidir:
“Əgər onun hakimiyyəti bu məsələdə səmimi və konstruktiv davranarsa, bu, Ermənistanın siyasətində ciddi dəyişikliklərin baş verdiyini göstərəcək. Düşünürəm ki, Paşinyan bu yanaşma ilə Ermənistanı gələcək təhlükələrdən xilas edə bilər. Əlbəttə, ümid edirik ki, bu bəyanat Paşinyan tərəfindən səmimi şəkildə irəli sürülüb və həyata keçiriləcək. Əgər belə olarsa, bu, bölgədə sülh və əmin-amanlığın təmin olunmasına mühüm töhfə verəcək. Yox əgər bu, sadəcə ritorikadan ibarət olarsa, şübhəsiz ki, gələcəkdə yeni gərginliklərin və qarşıdurmaların yaranmasına səbəb olacaq. Buna görə də Ermənistan hakimiyyəti bütün reallıqları düzgün qiymətləndirərək, bu ideyadan əl çəkməli və cəmiyyətə də bunu aşılamağa çalışmalıdır”.