Polşa Macarıstanı Avropa Məhkəməsində məhkəməyə vermək niyyətindədir
Icma.az bildirir, Oxumeni.az saytına əsaslanaraq.
Polşa Macarıstanın müxalif siyasətçi Marçin Romanovskiyə sığınacaq vermək qərarı ilə əlaqədar Avropa İnsan Haqları Məhkəməsinə müraciət etmək niyyətindədir.
Marçin Romanovski Polşanın keçmiş ədliyyə naziridir. Romanovskiyə qarşı korrupsiya ittihamı irəli sürülüb, lakin o, dekabrın 19-da Macarıstandan sığınacaq alıb. Varşava Dairə Məhkəməsi həmin gün Romanovski barəsində həbs qərarı verdi. Qərar dərhal Macarıstan hakimiyyətinin diqqətinə çatdırılıb.
Polşa xarici işlər nazirinin müavini Andjey Szejnanın sözlərinə görə, Macarıstan Romanovskini təhvil verməsə, bir üzv dövlətin digərini öhdəliklərini yerinə yetirmədiyinə görə mühakimə etməyə imkan verən Aİ-nin iki müqaviləsinə uyğun olaraq hərəkət edəcək. Nəticədə Macarıstan Avropa məhkəməsi qarşısına çıxarılacaq.
Polşa Milli Prokurorluğu 2024-cü ilin fevralında Romanovski ilə bağlı istintaqa başlayıb. Sabiq nazir 11 cinayətdə, o cümlədən vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadədə və Ədliyyə Fondunun (cinayət qurbanlarına kömək məqsədilə yaradılmış) idarə olunmasında səhlənkarlıqda ittiham olunur.