Putin: “Müharibənin dayandırılması üçün...”
Icma.az, Cebheinfo portalına istinadən məlumat verir.
Rusiya Prezidenti Vladimir Putin, Ukraynada demokratik seçkilərin keçirilməsi və müharibənin dayandırılması üçün aparılacaq danışıqlara şərait yaratmaq məqsədilə müvəqqəti idarəetmənin yaradılması təklifini edib.
“Cebheinfo.az” xəbər verir ki, Putin bu barədə Rusiyanın Murmansk şəhərindəki limanda keçirilən tədbirdə çıxış edərkən deyib.
O, Ukraynadakı müharibəni Rusiyanın başlamadığını və toqquşmalar Ukraynada Qərb ölkələrinin dəstəklədiyi 2014-cü il çevrilişi ilə başladığını bildirib.
Eyni zamanda, Putin Ukrayna ilə danışıqların aparılması üçün legitim bir hakimiyyətin olmasının vacibliyini qeyd edib.
Rusiya lideri açıqlamasında, “Prinsip etibarilə, Ukraynada Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT), ABŞ-nin, Avropa ölkələrinin və tərəfdaşlarımızın himayəsi altında müvəqqəti idarəetmə qurula bilər” ifadələrini işlədib.
Putin çıxışında, "Beləliklə, Ukraynad demokratik seçkilər keçirərək, xalqın etimadını qazanan, bacarıqlı və etibarlı bir hökuməti hakimiyyətə gətirmək və daha sonra onlarla sülh razılaşması üzrə danışıqlara başlamaq mümkündür", deyib.
Vladimir Putin, BMT-nin daha əvvəl Yuqoslaviya və Papua Yeni Qvineyada oxşar addımlar atdığına toxunub:
“Bu, Ukrayna üçün də mümkün variantlardan biri ola bilər. Beləliklə, dünya tərəfindən tanınacaq və etibarlı hesab ediləcək legitim sənədləri imzalamaq mümkün olacaq”.
Putin ABŞ Prezidenti Donald Trampın münaqişəni bitirmək istəyinin səmimi olduğunu da əlavə edib.