Qərb hələ də Ukraynanı qələbəyə kökləyir, lakin… Siyarto
GlobalInfo saytından alınan məlumatlara görə, Icma.az xəbər verir.
“Ukrayna döyüş meydanındakı reallıqları görməzdən gəlir”
Globalinfo.az xəbər verir ki, bunu Macarıstanın xarici işlər naziri Peter Siyarto deyib.
Nazir bildirib ki, Kiyev və Brüssel hələ də hərbi əməliyyatları davam etdirmək niyyətindədir və son üç ildə toplanan təcrübədən nəticə çıxarmaq istəmirlər.
“Bu təcrübə isə onu göstərir ki, cəbhə xətti qərbə doğru irəliləyir, şərqə deyil”, – deyə Siyarto vurğulayıb.
O qeyd edib ki, son üç il ərzində döyüş meydanındakı vəziyyət Rusiya üçün daha əlverişli olub, baxmayaraq ki, Qərb ölkələri Ukraynaya yüz milyardlarla avro dəyərində yardım və böyük miqdarda silah göndəriblər.
“Avropa İttifaqı liderləri hələ də Ukraynanı Rusiyaya qarşı qələbəyə kökləməyə çalışırlar, lakin nüvə silahına malik güclü bir dövlətə qarşı bunun mümkün olmadığını anlayanlar var”, – deyə Siyarto əlavə edib.
Siyarto hesab edir ki, Ukrayna münaqişəsinin həlli üzrə danışıqlarda reallıq həlledici rol oynayacaq. Onun fikrincə, əgər kimsə öz şərtlərini irəli sürmək və ya mövqeyini qəbul etdirmək istəyirsə, bunu yalnız mövcud reallıqları nəzərə almaqla edə bilər.