Qırmızı üzümün bilmədiyiniz 10 möcüzəvi faydası
Pravda.az saytından verilən məlumata görə, Icma.az xəbər verir.
Təbiətin ən özəl hədiyyələrindən biri olan qırmızı üzüm təbii antibiotikdir.
Pravda.az xatırladır ki, qırmızı üzümün sağlamlığımıza olan müsbət təsirləri sayılmayacaq qədər çoxdur. Hətta xərçəng hüceyrələri üzərində belə təsir göstərir.
Qırmızı üzüm Vitamin A, C, B6, kalium, kalsium, dəmir, fosfor, folat, maqnezium və selenium tərkibi ilə olduqca sağlam bir qidadır. Çox güclü bir antioksidan olan qırmızı üzüm sərbəst radikallara qarşı möhkəm qoruma qalxanı yaradır. Bununla da ürək xəstəlikləri, şəkərli diabet və xərçəng kimi xəstəliklərə qarşı bədəni müdafiə edir.
Qırmızı üzümün digər faydaları isə aşağıdakılardır:
Resveratrol tərkibli qırmızı üzüm, xolesterol səviyyəsini tənzimləməyə kömək edir.
Qırmızı üzüm bol miqdarda lutein və zeaksantin ehtiva edir, bu da göz sağlamlığının qorunmasında mühüm rol oynayır. Tərkibindəki karotenoidlər sayəsində göz hüceyrələrini qoruyur, katarakta və yaşa bağlı makula degenerasiyası kimi xroniki göz xəstəlikləri riskini azaldır.
Tərkibindəki kalium sayəsində yüksək təzyiqi endirir.
Qəbizlik üçün çox ideal meyvədir. Xüsusilə səhər yeməyində istifadə edildikdə çox yaxşı təsiri göstərir. Müntəzəm istehlak edildikdə xroniki qəbizliyə faydalı olur.
Döş vəzi xərçəngi zamanı qırmızı üzüm olduqca faydalıdır. Tərkibindəki antosiyaninlər və protonosiyanidinlər xərçəng hüceyrələrinin böyüməsini yavaşladır.
Qırmızı üzüm enerji mənbəyidir və immun sistemini gücləndirir.
Yaddaşı gücləndirərək, alzheimer xəstəliyi riskini azaldır.
İnfeksiya və iltihablar üçün olduqca təsirlidir. Quruducu xüsusiyyəti vardır.
Diabet xəstələri üçün faydalı qidadır.
Qırmızı üzümün tərkibindəki polifenollar ürək xəstəliyi riskini azaldır.