Təyyarə qəzası ilə bağlı yeni göstəriş verilib
Reyting.az saytından verilən məlumata görə, Icma.az xəbər verir.
Qazaxıstan prezidenti Kasım Jomert Tokayev Azərbaycan Hava Yollarına (AZAL) məxsus təyyarənin Aktau şəhəri yaxınlığında qəzaya uğraması nəticəsində baş vermiş qəzanın hərtərəfli və obyektiv araşdırılması barədə göstəriş verib.
Reyting.az
xarici mediaya istinadən xəbər verir ki, bunu Qazaxıstan Prezident Administrasiyasından bildiriblər.
Məlumata görə, Tokayev təyyarə qəzası ilə bağlı səlahiyyətli qurumların rəhbərləri ilə görüş keçirib.
Fövqəladə hallar xidmətlərinin qəzaya tez reaksiya verdiyinə diqqət çəkən Tokayev deyib: “Qəzada daha ciddi nəticələrin qarşısını almağı bacardıq. İctimaiyyət hadisə ilə bağlı anbaan məlumatlandırıldı. Vətəndaşlarımız ilk dəqiqələrdən həmrəylik və şəfqət nümayiş etdirərək zərərçəkənlərə yardım əlini uzadıb. İnsanlar qan vermək üçün növbəyə düzülüb. Bir çox vətəndaşımız Azərbaycan səfirliyinin qarşısına gül dəstələri qoyublar”. Xalqın bu davranışının yerli və xarici mediada geniş yer aldığını bildirən Tokayev qeyd edib ki, bütün dünya Qazaxıstanın xilasetmə qruplarının, həkimlərinin və könüllülərinin fədakar əməyinin şahidi olub.
Tokayev bildirib ki, Qazaxıstana, xüsusilə Azərbaycan, Rusiya və Qırğızıstandan təşəkkür arzuları gəlməkdə davam edir.
Qəza ilə bağlı yaradılmış hökumət komissiyasına xəsarət alan əcnəbi vətəndaşlara lazımi psixoloji və tibbi yardım göstərilməsini tapşıran Tokayev qəzaya uğrayan təyyarədə həyatını itirənlər arasında Qazaxıstan vətəndaşlarının da olduğunu bildirib və onların ailələrinə hər cür dəstəyin göstərilməsini istəyib.
Tokayev həmçinin komissiyaya və baş prokurorluğa digər səlahiyyətli qurumlarla birlikdə təyyarə qəzası ilə bağlı hərtərəfli və obyektiv araşdırma aparmağı tapşırıb.