Türkiyəni nə gözləyir? Ərdoğan və İmamoğlu mübarizəsinin pərdəarxası Politoloq Məhəmməd Əsədullazadənin ŞƏRHİ
Icma.az, Hurriyyet portalından verilən məlumatlara əsaslanaraq xəbər verir.
AKP Türkiyəni qaranlıq keçmişindən azad edib-Politoloq.
Xəbər verdiyimiz kimi, İstanbul Böyük Şəhər Bələdiyyəsinin sədri Əkrəm İmamoğlu nun həbsinə qərar verilib. O korrupsiya və terrora yardım ittihamları ilə təqsirləndirilir. CHP ittihamların siyasi motivdə olduğunu iddia etsə də, hökumət bunu inkar edir. İmamoğlu ilə yanaşı, onlarla şəxs, meriyanın yüksək vəzifəli əməkdaşları da həbs olunub. Onların sırasında İstanbul merinin müşaviri də var.
Ümumilikdə 100-ə yaxın şəxsə korrupsiya və terror şübhəsi ilə bağlı cinayət işi açılıb.
Bütün baş verənlərin fonunda İstanbulda etiraz aksiyaları keçirilir, polis və etirazçılar arasında gərginlik yaşanır.
Bəs, baş verənlər Türkiyənin daxili siyasətində hansı dəyişikliklərə səbəb ola bilər?
Bu hadisə Türkiyənin beynəlxalq imicinə təsir göstərə bilərmi?
Mövzu ilə bağlı Oxu24.com-un suallarını politoloq Məhəmməd Əsədullazadə cavablandırıb.
Məhəmməd Əsədullazədə qeyd edir ki, baş verən etiraz aksiyaları CHP-nin hökümətə qarşı təzyiq vasitəsidir:
"Tarixə nəzər yetirsək, görərik ki, Türkiyədə belə həbslər, hərbi çevrilişlər olub. Düşünmürəm ki, İmamoğlunun həbsi daxili siyasətə təsir edə. Amma müxalifətdə, CHP daxilində müəyyən parçalanmalara, zəifləmələrə gətirib çıxaracaq. Növbədənkənar seçkilərlə Ərdoğanın hakimiyyətdən gedəcəyi gözlənilmir. Təbii ki, Ərdoğan çalışacaq ki, müxalif partiyanı zəiflətsin, bu da normaldır. Bu, Türkiyə siyasətində hakimiyyət uğrunda partiyaların mübarizəsidir. Əlbəttə ki, mövcud vəziyyətdə İmamoğlunun prezidentliyə namizədliyi mümkün olmayacaq. Amma, gələcəkdə həbsdən çıxarsa, təbii ki, O, Türkiyə siyasətində olacaq.Yaşananların Türkiyə iqtisadiyyatına təsiri elə də, çox olmayacaq".