UEFA Rusiyanı beynəlxalq yarışlara qaytarmaq istəyir
Oxumeni.az portalından verilən məlumata görə, Icma.az xəbər yayır.
Avropa Futbol Assosiasiyaları İttifaqı (UEFA) hazırda rusiyalıları beynəlxalq futbol yarışlarına qaytarmaq üçün addımlar atır, “The Independent” yazır.
"Bəziləri hesab edir ki, ölkə heç vaxt qovulmamalı idi. Daxili təzyiqlər artır", - nəşr qeyd edir.
Nəşrin xatırladığı kimi, FİFA və UEFA Rusiyanı Ukraynaya müdaxilədən sonra mənəvi səbəblərə görə oyunlardan kənarlaşdırmmaışdı. Bu addım ən azı 12 Avropa assosiasiyası onlarla matç keçirməkdən imtina etdikdən sonra atılıb.
Tipik olaraq belə şəraitdə, bir mənbənin dediyi kimi, oynamaqdan imtina edən ölkənin dayandırılma riski daha yüksəkdir. Belə olan halda, UEFA və FİFA son nəticədə 12 komandanı və ya sadəcə birini istisna etmək arasında seçim etməli olacaqdı. Söhbət “yarışların bütövlüyünün qorunması” məsələsinə çevrildi və Rusiya faktiki olaraq texniki səbəblərə görə diskvalifikasiya edildi.
Eyni zamanda, futbolla məşğul olan rəsmilər gözləyirlər ki, əvvəlcə Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi Rusiyanın, daha sonra Beynəlxalq Buzüstü Xokkey Federasiyasının qayıdışı ilə bağlı mövqe tutacaq ki, bu da futbola dəstək dalğası yaradacaq.
UEFA-nın Konqresi aprelin 3-də Belqradda keçiriləcək. “The İndependent” yazır ki, bəzi futbol rəsmiləri “ertəsi gün Rusiyanı yenidən öz yarışlarında görmək istərdilər”.
Sanksiyalara görə Rusiya millisinin UEFA zonasında 2026-cı il dünya çempionatının seçmə mərhələsinin püşkatma mərasimində iştirakına icazə verilməyib. Rusiyalılar ardıcıl ikinci Dünya Kubokunu buraxma riski ilə üzləşiblər.