Ukrayna və ABŞ yenidən Metal sövdələşməsi nin müzakirəsinə başladı
Turkstan.az saytından verilən məlumata əsasən, Icma.az məlumatı açıqlayır.
Ukraynanın xarici işlər naziri Andrii Sybiha nadir torpaq elementləri sazişinin mətni ilə bağlı ABŞ ilə məsləhətləşmələrə başladıqlarını açıqlayıb.
Turkustan.az xəbər verir ki, Sybiha Kiyevdə danışıqlar aparan Litvanın xarici işlər naziri Kestutis Budris ilə görüşüb.
Xarici İşlər Nazirliyində baş tutan ikitərəfli görüşün ardından Sybiha və Budris birgə mətbuat konfransı keçirib.
Sybiha Rusiyanın bu qərara baxmayaraq Ukraynanın enerji infrastrukturlarına hücumlarını davam etdirdiyini bildirib və qeyd edib:
"Rusiya bu razılaşmanı pozmaqda davam edir. Xerson, Xarkov və Poltava vilayətində elektrik stansiyaları zədələnib. Bu gün səhər rusların hücumları nəticəsində Xersondakı elektrik stansiyası yenidən zədələnib, 45 min insan işıqsız qalıb".
Rusiyanın Ukraynada işğal etdiyi torpaqlardan imtina etməyəcəyini vurğulayan Sybiha ölkəsinin Avropa İttifaqı (Aİ) və NATO-ya üzvlüyünün mühüm təhlükəsizlik təminatları verə biləcəyini qeyd edib.
O, çıxışında ABŞ və ölkəsi arasında Ukraynanın malik olduğu nadir torpaq elementləri ilə bağlı sazişin hazırlanması prosesinə də toxunub.
Nazir, Xarici İşlər Nazirliyinin martın 28-də diplomatik kanallarla ABŞ-dan yeni müqavilə layihəsini aldığını və hər iki tərəfə uyğun bir mətn yaratmağa çalışdıqlarını bildirib.
Sybiha Ukrayna tərəfinin əvvəllər hazırlanmış çərçivə sazişini imzalamağa hazır olduğunu, lakin sonradan sazişin mətninin dəyişdirildiyini qeyd edərək, aşağıdakı bəyanatları verib:
"Belə bir sənədin hazırlanması üçün bizim öz qanunlarımız var. Müvafiq olaraq, lazımı dövlətdaxili prosedurların başlanması üçün müvafiq işlər aparılıb. Mən təsdiq edirəm ki, biz ABŞ tərəfi ilə saziş layihəsi üzrə məsləhətləşmələrə başlamışıq".