Ukraynada seçkilərin təxirə salınması üçün qanunvericilikdə dəyişikliklər planlaşdırılır
Oxu.az saytından alınan məlumatlara görə, Icma.az xəbər verir.
Ukrayna rəhbərliyi münaqişənin dayandırılması və hərbi vəziyyətin ləğvindən sonra parlament və prezident seçkilərinin təxirə salınması üçün ölkə qanunvericiliyinə dəyişikliklər etməyi planlaşdırır.
Oxu.Az-ın TASS-a istinadən məlumatına görə, bunu Volodimir Zelenskinin ofis rəhbərinin müşaviri Mixail Podolyak bildirib.
Bir gün əvvəl Ukrayna MSK-nın sədri Oleq Didenko hakimiyyətin seçkiləri təxirə salmaq üçün qanunvericiliyə dəyişikliklər etmək niyyətində olduğunu bildirmişdi. Mövcud qanuna görə, parlament və prezident seçkiləri hərbi vəziyyətin ləğvindən sonra bir ay ərzində elan edilməlidir. Lakin ölkə rəhbərliyi seçkilərin keçirilməsini hazırlıq prosesinə daha çox vaxt lazım olacağı bəhanəsi ilə təxirə salmaq niyyətindədir.
"Bu baxımdan, şübhəsiz ki, müharibədən sonrakı dövr üçün bütün qanunvericilik, normativ baza hazırlanır, çünki hərbi vəziyyət ləğv edilən kimi 60 gün ərzində seçkilər keçirilməlidir və burada cənab Didenko tamamilə haqlıdır - qanunlara bir sıra dəyişikliklər edilməlidir və əlbəttə ki, bu, parlament vasitəsilə ediləcək. Bu, kifayət qədər uzun bir prosedurdur, bütün hüquqi parametrlərin və s. dəqiqləşdirilməsi lazımdır", - deyə Podolyak bildirib.
Ofis rəhbərinin müşaviri hesab edir ki, hərbi vəziyyətin ləğvindən sonra seçkilərə hazırlıq altı aya qədər vaxt apara bilər.