Ukraynadan Mossad taktikası
Icma.az, Gununsesi portalından verilən məlumatlara əsaslanaraq xəbər verir.
Rusiya kəşfiyyatı Ukraynanın yüksək rütbəli hərbçilərinə qarşı sui-qəsd planlarının qarşısının alındığını açıqlayıb.
Gununsesi.info xarici mediaya istinadən xəbər verir ki, Federal Təhlükəsizlik Xidmətinin (FSB) bu gün verdiyi açıqlamada Ukrayna kəşfiyyatının Müdafiə Nazirliyinin əməkdaşlarına bombalı hücum planlaşdırdığı iddia edilib.
Bu hücum çərçivəsində rus zabitləri və onların ailələrini öldürmək üçün güc banklarının və ya qovluqların bombaya çevrildiyi iddia edildi.
Son aylarda İsrail Livandakı peycerlərə də eyni taktikanı tətbiq etməklə Hizbullah üzvlərini hədəfə alıb.
Sui-qəsdin hədəfində olan məmurların kimliyi açıqlanmayıb.
FSB bombalı hücumun hazırlanmasında iştirak etdiyi iddia edilən 4 Rusiya vətəndaşının saxlanıldığını açıqlayıb.
Saxlanılan şübhəlilərdən birinin istifadə etdiyi bombanın portativ güc bankında gizlədildiyi və avtomobilə bərkidilməsi üçün maqnit taxıldığı bildirilib.
Bildirilib ki, digər şübhəli şəxsə Rusiya müdafiə rəsmilərinin hərəkətlərini izləmək tapşırılıb. Qalan iki nəfər isə qovluqda gizlədilmiş bombanın kuryerləri olub.
Rusiyanın ona qarşı apardığı müharibənin ekzistensial təhlükə yaratdığını deyən Ukrayna bu cür hədəfli hücumları qanuni bir vasitə kimi gördüyünü açıqlayıb.
Dekabrın 17-də Rusiya Silahlı Qüvvələrinin Radiasiya, Kimyəvi və Bioloji Müdafiə Qüvvələrinin komandanı general-leytenant İqor Kirillova bombalı hücum Rusiyanı sarsıdıb.
Paytaxt Moskvada baş verən hadisədə Kirillov və köməkçisi İlya Polikarpov yaşayış binasının qarşısında skuterə yerləşdirilmiş bombanın partlaması nəticəsində həlak olublar.
FSB hadisə ilə bağlı 29 yaşlı Özbəkistan vətəndaşının saxlanıldığını açıqlayıb.
Səlahiyyətlilər şübhəlinin dindirmə zamanı “Ukrayna kəşfiyyatı tərəfindən saxlandığını deyib”.
Kirillovu öldürmək müqabilində şübhəli şəxsə 100 min dollar mükafat və Avropa Birliyinə köçməyə icazə vəd edildiyi də iddia edilib.
Daha sonra Ukrayna kəşfiyyatı hücuma görə məsuliyyəti üzərinə götürüb.