Xocalı sakinlərini qarşılamağa hazırdır
Xalqcebhesi saytından əldə olunan məlumata görə, Icma.az məlumat yayır.
Artıq 4 ilə yaxındır ki, bütün dünya dövlət başçımızın vaxtının çoxunu Qarabağın yenidən qurulmasına və bərpa olunmasına sərf etdiyinə şahiddir. Bütün maneələrə baxmayaraq İlham Əliyev var gücü ilə Qarabağa normal həyatın qayıtması, “Böyük Qayıdış” proqramının sürətlə həyata keçirilməsi üçün çalışır.
Bunu "Xalq Cəbhəsi"nə politoloq Mirsamir Məmmədov deyib.
O, qeyd edib ki, Dövlət başçısının tapşırığına əsasən artıq 4 ilə yaxındır ki, bu istiqamətdə müxtəlif işlər görülür, “Böyük Qayıdış” proqramının gerçəkləşməsi üçün bütün imkanlar səfərbər edilir. Proqrama əsasən, Qarabağ və Şərqi Zəngəzura 2026-cı ilədək 34 min 500 ailə köçürüləcək. Bu isə növbəti 4 ildə 160 minə yaxın vətəndaşımızın öz ata-baba yurdlarına qayıtması deməkdir: "Hazırda Xocalıda təmizlik, yenidənqurma və tikinti işləri həyata keçirilir. Hazırda Xocalıda 500-ə yaxın evdə təmir-tikinti və abadlıq işləri həyata keçirilir. Yollar, su, qaz çəkilir, bütün kommunal xətlərin çəkilişi həyata keçirilir.
Xocalı sakinləri - keçmiş məcburi köçkünlər də 32 ildən sonra öz vətənlərinə qayıtmalarının sevincini yaşayıb, evlərində məskunlaşıblar.
Doğma yurda qayıdan sakinlər hərtərəfli dövlət qayğısı ilə əhatə olunduqlarına görə Prezident İlham Əliyevə və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevaya təşəkkür ediblər. Onlar, həmçinin torpaqlarımızı işğaldan qurtaran rəşadətli Azərbaycan Ordusuna, qəhrəman əsgər və zabitlərimizə minnətdarlıqlarını bildirib, bu yolda canlarından keçən şəhidlərimizə rəhmət, ailələrinə səbir dinləyiblər".
Xatırladaq ki, Xocalı şəhəri 1992-ci ilin 26 fevral tarixindən Ermənistan tərəfindən işğal olunub. İkinci Qarabağ müharibəsinin nəticələrinə əsasən imzalanmış 10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli bəyanata uyğun olaraq Xocalı şəhəri Rusiya Sülhməramlı kontingentinin nəzarəti altında olub.
19 sentyabr 2023-cü ildə aparılan lokal xarakterli antiterror əməliyyatları nəticəsində azad olunub. Yevlax rayonunda keçirilən danışıqların nəticəsində Xocalı rayonu 24 sentyabr 2023-cü ildə Azərbaycan Respublikasının nəzarətinə keçib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev 2023-cü ilin oktyabrın 15-də Xocalı şəhərində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağını ucaldıb.