Yelloustoun super vulkanının necə püskürəcəyi ilə bağlı məlumat…
Icma.az, Sia Az portalından verilən məlumatlara əsaslanaraq xəbər verir.
Alimlər supervulkanın mümkün püskürməsindən qorxaraq ABŞ-dakı Yelloustoun vulkanının qaynar nöqtəsini həyəcanla izləyirlər.
SİA-nın məlumatına görə, geoloq Stanislav Zavatski, püskürmədən əvvəl yer qabığında genişlənən qırılmalar və ölkənin əhəmiyyətli bir hissəsini əhatə edə biləcək mikrozəlzələlər barədə xəbərdarlıq edir.
O, hidrotermal kanallarda aktivliyin artdığını və yeraltı təkanlar səbəbindən yaşayış yerlərini tərk edən bizonların davranışını qeyd edir.
Geoloq life.ru ilə söhbətində əlavə etdi ki, Yelloustoun adi vulkana bənzəmir; maqmanın aşağıdan qalxaraq mantiya şleyfini əmələ gətirdiyi geniş ərazidir. Buradakı püskürmə adi vulkanın püskürməsini üstələyə və qlobal nəticələrə səbəb ola bilər.
Stanislav Zavatski hesab edir ki, ABŞ və Kanada təhlükə altında olacaq, Alyaska və amerikalılar isə Meksikaya mümkün təsirlər səbəbindən cənub bölgələrinə köçməli olacaqlar.
Burada püskürmə izləri 2,1 milyon, 1,3 milyon və 630 min il əvvəl qeydə alınıb ki, bu da super vulkanın hər 600-700 min ildən bir aktiv olduğunu göstərir.
Təbii ki, püskürmənin nə vaxt baş verəcəyini heç kim bilmir, lakin Yelloustouna diqqət haqlıdır.
Stanislav Zavatski qeyd edir ki, vulkan yüksəlməyə başlayır və peyklər maqmanın genişlənməsindən xəbər verə biləcək temperaturun artmasını qeyd ediblər. Bu, vulkanda fəaliyyətin başlanğıcını göstərə bilər.