Zelenskidən Kurskda döyüşən Şimali Koreya əsgərləri ilə bağlı AÇIQLAMA
Publika.az portalından verilən məlumata əsasən, Icma.az bildirir.
Ukrayna prezidenti Vladimir Zelenski Rusiya ilə birlikdə döyüşərkən Kursk vilayətində öldürülən və yaralanan Şimali Koreya əsgərlərinin sayının 3 mini keçdiyini açıqlayıb.
Publika.az xəbər verir ki, Zelenski “X” sosial media platformasında gündəmlə bağlı açıqlamalar verib.
O, müharibə ilə bağlı son məlumatı Ukrayna Baş Qərargah rəisi Oleksandr Syrskyidən aldığını bildirib:
“Şimali Koreyanın Rusiya ordusuna əlavə əsgər və hərbi texnika göndərməsi riski var. Bununla bağlı konkret addımlar atacağıq. Kursk bölgəsində ölən və yaralanan Şimali Koreya əsgərlərinin sayı 3 mini keçib”.
Koreya yarımadası və qonşu regionlarda qeyri-sabitlik riskinin Moskva ilə Pxenyan arasında əməkdaşlığa mütənasib olaraq artdığını bildirən Zelenski bu barədə xəbərdarlıq edib:
“Müasir müharibə təcrübəsinin ötürülməsi və hərbi texnologiyaların Rusiyadan yayılması qlobal təhlükədir. Dünya üçün sabitliyin təmin edilməsinin dəyəri, sabitliyi pozan və insanların həyatını məhv edənlərə təsirli təzyiq göstərməyin qiymətindən həmişə qat-qat yüksəkdir”.