18 yaşdan yuxarı şəxslərin kartına əlavələr KÖÇƏCƏK
Icma.az, News24 portalından verilən məlumatlara əsaslanaraq xəbər verir.
2024-cü ilin yanvar ayından Rusiyada uzunmüddətli əmanət proqramı (LTSP) işə salınıb. 18 yaşına çatmış istənilən vətəndaş iştirakçı ola bilər.
News24.az-ın xəbərinə görə, səlahiyyətlilərin bəyan etdiyi məqsəd, ruslara gələcəkdə istifadə etmək üçün pula qənaət etməyə kömək etməkdir. Məsələn, daşınmaz əmlakın alınması, uşaqların təhsili, həmçinin pensiyaya əlavə gəlir kimi.
Vətəndaşlara əmanətləri artırmaq üçün pul yatıran qeyri-dövlət pensiya fondlarını seçmək imkanı verilib. Müəyyən şərtlər yerinə yetirilərsə, ruslar dövlətdən əmanətlərində artım alırlar.
Bütün investorlar üçün birgə maliyyələşdirmənin maksimum məbləği eynidir və ildə 36 min rubl təşkil edir. Birgə maliyyələşdirmə əmsalı proqram iştirakçısının orta aylıq gəlirindən asılıdır. Həmçinin, PDS ilə müqavilə bağlamış ruslar ildə 400 min rubla qədər uzunmüddətli əmanət proqramına ödənilən töhfələrin məbləğindən illik vergi endirimi hüququna malikdirlər.
Uzunmüddətli əmanət proqramının iştirakçıları üçün ilk vergi endirimi ödənişləri 2025-ci ilin yazında baş tutacaq, hüquqşünas Sergey Petrov PNZ.RU portalına müsahibəsində bildirib.