525ci qəzet İşlərigücləri sənət
Icma.az, 525.az portalına istinadən məlumatı açıqlayır.
İncəsənət insanın özünüifadəsi üçün ən əhəmiyyətli vasitələrdəndir. Sənət bəzi insanların işinə, bəzilərinin isə hobbisinə və yaxud istirahət vasitəsinə çevrilir. Əslində inəsənətin bütün sahələri bir-birilə sıx bağlıdır və sənətşünaslar da zaman-zaman bunu xüsusi vurğulayırlar. Məsələn, musiqinin teatr və kino ilə əlaqəsini qeyd edə bilərik. Demək olar ki, bütün tamaşa və filmlərdə hisslərin tamaşaçıya daha güclü ötürülməsi üçün musiqidən istifadə olunur. Dünyaca məşhur rejissor Stenli Kubrikin filmlərində, rəssamlıqdakı kimi, işıq və kompozisiyaya ciddi əhəmiyyət verməsinin səbəbi onun fotoqrafiyaya dərin marağından irəli gəlir. "Pianoçu" filmi ilə daha da məşhurlaşan Roman Polanskinin də rəssamlıq və heykəltaraşlığa böyük marağı olub. Hətta rejissor olmazdan əvvəl sənətkarın bu sahə üzrə təhsil aldığı bilinir. Dünyada belə nümunələr çoxdur. Bəs Azərbaycan sənətçiləri necə? Öz sahələrindən başqa, incəsənətin hansı növləri ilə xüsusi maraqlanır və sənət aləmindəki yenilikləri təqib edə bilirlərmi? Sənətçilərimiz bu sualları "525-ci qəzet"in "İşləri-gücləri sənət" rubrikasında cavablandırırlar.
"XALÇAÇILIQLA, XALÇAÇI RƏSSAMLARIN YARADICILIĞI İLƏ ÇOX MARAQLANIRAM"
Tanınmış aktyor Sənan Əlləz keramika işlərinə, miniatür rəssamlığa, xalçaçılığa xüsusi maraq göstərir: "Keramika dizaynerliyi və miniatür rəssamlığa aid sərgilərdə olmaqdan xüsusi zövq alıram. Ölkə xaricinə çıxanda da ilk işim həmin ölkələrdəki kermika işləri ilə yaxından maraqlanmaq olur. Rusiyada olarkən Sankt-Peterburqda müasir rus rəssamlarının və keramikaçıların sərgisində iştirak etmişdim. Şərq üslubunda miniatür rəssamlığı çox sevirəm. Osmanlı, Təbriz miniatür məktəbləri mənim üçün çox maraqlıdır. Memarlığa da biganə deyiləm. Şərq-Qərb üslubunda inşa edilən memarlıq abidələrinin daxili dizaynı məni valeh edir. O zamankı ustaların dizayn, rəng, şəkil seçimini, xüsusilə də kilsələrin içərisindəki freska işləmələrini çox sevirəm. Yaradıcılığını xüsusi izlədiyim keramikaçı rəssam var, Əsmər Əlizadənin işlərinə yaxından bələdəm".
Xalçaçılıqla da yaxından maraqlandığını bildirən sənətçi bu sənət növü ilə maraqlanmaqla kifayətlənmir: "Xalçaçılıqla və xalçaçı rəssamların yaradıcılığı ilə çox maraqlanıram. Hətta toxumağı öyrənmək haqqında da düşünürəm. Bunun üçün xalça ornamentləri haqqında bir çox kitab almışam. Əfsanəvi sənətkar Lətif Kərimovun işlərini sevirəm. Gənc xalçaçı rəssamların işləri ilə yaxından maraqlanıram. Onların arasında Fəridə Qarayeva adlı bir xanım var. Onunla maraqlı ideyalar fikirləşirik. Fəridənin eskizlərini köynəklərimdə, gündəlik geyimlərimdə istifadə edirəm. Çox da maraqla qarşılanır. Ümumiyyətlə düşünürəm ki, xalçaçılıq ölkəmizdə daha geniş təbliğ olunmalıdır. Çünki keçmişlə indki zaman arasında körpü rolunu oynayır".
Musiqini sevsə də, konsertlərə getmədiyini deyən Sənan Əlləz Azərbaycanda konsert ənənəsinin tənəzzülə uğradığını düşünür: "Sonuncu dəfə hansı müğənnini konsertində iştirak etdiyimi xatırlamıram. İndi sosial media o qədər inkişaf edib ki, istənilən bir konserti xarici telekanallar canlı yayımlayır. Orda açıb canlı izləyirəm. Azərbaycanda, çoxdandır, gerçək konsert ənənəsi yox kimidir. Əvvəllər, heç olmasa, sevdiyimiz müğənnilərin konsertləri tez-tez olurdu. İndi onu görə bilmirəm".
Ədəbiyyata da zaman ayıran Sənan Əlləz daha çox poeziyaya üstünlük verir: "Klassik Azərbaycan şairlərinin şeirlərini oxuyuram. Səlim Babullaoğlunun şeirlərini çox sevirəm. Hətta vaxtaşırı gözləyirəm ki, onun şeirləri mətbuatda çıxsın, oxuyub zövq alım".
"MUSİQİDƏN BAŞQA NƏ BİR İŞİM VAR, NƏ DƏ MƏŞĞULİYYƏTİM"
Tanınmış tarzən Humay Qədimova musiqinin onun bütün həyatını əhatə etdiyini deyir: "Musiqi mənim həyatımın ayrılmaz hissəsidir. Son dövrlərdə demək olar ki, bütün diqqətim öz sənətimə yönəlib. Klassik muğamların lentə alınması üçün və bunu həyata keçirməyim üçün araşdırmalar aparıram. Eyni zamanda müntəzəm şəkildə klassik bəstəkarların əsərlərini lentə alıb yaşatmaq istəyirəm. Bunun üzərində işləyirəm. Musiqidən başqa nə bir işim var, nə də məşğuliyyətim. Yalnız dünyada baş verən siyasi prosesləri, bu səpkidəki daxili və xarici debatları izləyirəm. Vaxt olduqca teatr tamaşalarına getməyə çalışıram. Sonuncu dəfə Musiqili Dram Teatrında səhnəyə qoyulan "Leyli və Məcnun" və "Bəxtiyar" tamaşalarında olmuşam".