ABŞ da tənzimləyici orqanda işdən çıxarmalar 90 illik qaydanın pozulması
Icma.az, Baku.ws portalına istinadən məlumat yayır.
İki sabiq Federal Ticarət Komissiyası (FTC) komissarı, demokratlar Rebecca Kelly Slotter və Álvaro Bedoya ABŞ Prezidenti Donald Trump-a qarşı məhkəmə iddiası qaldırıblar. Onlar bildirirlər ki, martın əvvəlində qeyri-qanuni şəkildə işdən çıxarılıblar və bu, artıq 90 ildir qüvvədə olan qaydaları pozur. Komissarların məqsədi öz vəzifələrinə qaytarılmaq və işdən çıxarılmadan əvvəlki maaşlarını tələb etməkdir.
BAKU.WS xəbər verir ki, bu barədə xarici KİV məlumat yayıb.
FTC müstəqil bir orqandır və əsasən şirkətlərin istehlakçılara qarşı aldatmalarını qarşısını almaq və ədalətli rəqabəti təmin etmək məqsədini güdür. Qanuna görə, Prezident bu komissiyanın üzvlərini yalnız ciddi qanun pozuntuları, məsələn, tənbəllik və ya cinayətlər səbəbindən işdən çıxara bilər. Ancaq Trump, Slotter və Bedoya-yı heç bir səbəb göstərmədən işdən çıxarıb ki, bu da mübahisələrə səbəb olub. 1935-ci ildə ABŞ Ali Məhkəməsi bu cür komissarların sadəcə belə işdən çıxarıla bilməyəcəyinə qərar verib.
Slotter və Bedoya, işdən çıxarılmalarının FTC-ni zəiflədəcəyini iddia edirlər. Hazırda komissiyada yalnız iki respublikaçı komissar qalıb və bunun Amazon kimi böyük şirkətlərin qanun pozuntularından qaçmasına kömək edə biləcəyi düşünülür. Bedoya işdən çıxarıldığını qızının gimnastika dərsi zamanı, e-poçtla öyrəndiyini bildirib. İndi onlar məhkəmədə Trump-ın səlahiyyətlərini aşdığını sübuta yetirməyə çalışırlar.