Alimlər Yerin geri dönüşü olmayan nöqtəni keçdiyini deyirlər…
Sia Az portalından alınan məlumata görə, Icma.az xəbər verir.
Elm adamları Yerin mövcudluğunu dayandıracağı bir ssenarini etiraf edirlər. Onların hesablamalarına görə, bəşəriyyətin qlobal fəlakətin qarşısını almaq üçün çox az vaxtı qalıb.
SİA-nın xarici qaynaqlardan əldə etdiyi məlumata görə, planetimiz davamlı dəyişikliklərə məruz qalır. Xüsusilə Yerin fırlanma sürətində artım müşahidə edilir.
Əsas və oxun hamar yerdəyişməsinə baxmayaraq, nəticələr gözləniləndən daha ciddi ola bilər. Mövcud tendensiyalar davam edərsə, Yer kürəsi özünü məhv edə bilər. Buraya vulkanik fəaliyyət, seysmik hadisələr, qravitasiya dəyişiklikləri və temperatur anomaliyaları əlavə olunur. Qlobal istiləşmə də planetdəki dəyişikliklərə kömək edir.
…Bu yaxınlarda biz Yer sistemində bir sıra həyəcanverici anomaliyaları müəyyən etdik.
Fiziklər bildirirlər ki, qeyri-adi yerdəyişmə baş verir, həmçinin nüvənin sabitliyinin pozulması, planetin fırlanmasının sporadik və xaotik sürətlənməsi və onun fırlanma oxunun yerdəyişməsi baş verir.
Anomaliyalar Yerin maqnit sahəsinə və ya atmosferin yuxarı təbəqələrinə təsir edərsə, vəziyyət kritik həddə çata bilər.
Bu, mantiyada maqmatik proseslərin artmasına və dərin fokuslu zəlzələlərə səbəb ola bilər. Nəticədə planetin özünü soyutma qabiliyyəti pisləşəcək və onun üzərindəki bütün canlılar üçün təhlükə yaranacaq.
Daha əvvəl bildirilmişdi ki, elm adamlarının səhvi Yer kürəsinin əhalisinin az qiymətləndirilməsinə səbəb olub.