Avropa mətbuatında Azərbaycan haqqında təxribat xarakterli və qərəzli materialların yayımı ilk deyil
Icma.az, Bizimyol saytına istinadən bildirir.
Milli Məclisin deputatı Tahir Rzayev Bizimyol.info xəbər portalına açıqlamasında bildirib ki, Almaniya dünyanın aparıcı və inkişaf etmiş dövlətlərindən biridir.Bu ölkə ilə münasibətlərin yaxşılaşdırılması və əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi, əlbəttə ki, Azərbaycan üçün faydalıdır və bu istiqamətdə son illərdə çox mühüm tədbirlər görülüb, irəliyə doğru addımlar atılıb. Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyev Almaniya ilə münasibətlərin yaxşılaşdırılmasına daim önəm verir və bu münasibətlərin inkişafı hər iki xalqın milli maraqlarına uyğundur.
Tahir Rzayev
“Bugün nəinki Almaniya mediasında, eləcə də dünyanın bəzi ölkələrinin mətbuat vasitələrində Azərbaycana qarşı təxribat xarakterli yazılar dərc olunur. Sözsüz ki, alman mətbuatında da dərc olunan əksər yazılar ölkə rəhbərliyinə məxsus rəsmi mövqeni əks etdirmir. Bu materiallar bəzi antiAzərbaycan qüvvələri tərəfindən törədilən təxribat aktlarının nümunələridir. Onlar Azərbaycan-Almaniya münasibətlərinə xələl gətirmək üçün bütün çirkin vasitələrdən istifadə edirlər. Belə yazılar dövlətlərin inkişafına yarayan münasibətlərə xələl gətirə bilməz. Çünki Almaniya Avropanın ən böyük dövləti olmaqla yanaşı, bu gün mövqeyini möhkəmləndirmək və dünya ölkələri ilə əlaqələri genişləndirmək istiqamətində siyasət yürüdür. Bu münasibətlərdə Azərbaycan da öncül ölkələrdən biridir”-deyən deputat qeyd edib ki, bu səbəbdən də Almaniya prezidentinin regiona səfəri öncəsi belə materialların dərc olunması ermənipərəst qüvvələr tərəfindən təşkil olunub və bu iki ölkə arasında münasibətlərin zərər görməsi üçün öncədən planlanmış təxribat vasitəsidir.
Tahir Rzayev hesab edir ki, belə təxribatlar siyasi cəhətdən yetkin olan rəhbərlərin fəaliyyətinə heç bir təsirini göstərə bilməz. Deputatın fikrincə, Almaniya-Azərbaycan münasibətlərinin yaxşılaşdırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər, münasibətlərin yaxşılaşdırılmasına doğru atılan addımlar, Avropada sülhün və əmin-amanlığın bərpa edilməsinə öz töhfələrini verə bilər ki, hazırda Azərbaycan dövləti də bu istiqamətdə tədbirləri görməkdədir.
P.S. 44 günlük Vətən müharibəsindən 5 ilə yaxın bir müddət keçməsinə baxmayaraq Ermənistan Azərbaycanla sülh müqaviləsinin bağlanmasını yubadır. Təbii ki, burada üçüncü qüvvələrin rolu böyükdür. Ermənistandan kənarda olan bu qüvvələr zaman-zaman suyu bulandırmaq üçün Almaniya variantında olduğu kimi addımlar atır və Ermənistanla Azərbaycan arasında olan mümkün sülh müqaviləsini yubandırmaqla yanaşı, fəaliyyət göstərdikləri ölkələrlə Azərbaycan arasına nifaq salmağa, sağlam münasibətlərə zərər verməyə və "iplərin qırılması"na cəhd göstərirlər. Amma Azərbaycan hər zaman olduğu kimi Almaniya variantında da öz böyüklüyünü göstərmiş və Almaniya rəhbərliyini atdığı böyük yanlış davranışını düzəltməyə çağırmışdır. Çağırışlarımız cavabsız qalmayıb. Atalarımızın gözəl bir məsəli var ki,“yalnış da bir naxışdır”.
İradə Cəlil, Bizimyol.info
Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyi (MEDİA)
Məqalə, Medianın İnkişafı Agentliyinin onlayn media subyektlərinə (veb-saytlara) maliyyə dəstəyi əsasında hazırlanıb.
İstiqamət: 6.3.4. ictimai və dövlət maraqlarının müdafiəsi.