Azərbaycan beynəlxalq mədənçilik və zərgərlik forum sərgisində iştirak edib
Bakivaxti portalından verilən məlumata görə, Icma.az xəbər yayır.
Azərbaycan 24-26 martda Tacikistanın paytaxtı Düşənbədə keçirilmiş “Oks Xəzinələrinin Mənbəyi” adlı beynəlxalq mədənçilik və zərgərlik forum-sərgisində iştirak edib.
Bakıvaxtı.az bu barədə "Azərbaycan Zərgərlər Assosiasiyası" İctimai Birliyinə istinadən xəbər verir.
Məlumata görə, tədbir çərçivəsində qurumun və "AzerGold" QSC-nin nümayəndələri digər ölkələrin müvafiq dağ-mədən və zərgərlik qurumları ilə məkdaşlıq imkanlarını müzakirə ediblər.
Tacikistan hökumətinin himayəsi altında təşkil olunan forum-sərgi ölkənin zərgərlik sənayesinin inkişafına töhfə verməyi hədəfləyib.
Beynəlxalq tədbirin təşkilat komitəsində Tacikistanın dağ-mədən və zərgərlik sektorunu təmsil edən şirkətlər və aidiyyəti dövlət qurumları iştirak edib.
Tədbirdə təxminən 50 yerli zərgərlik müəssisəsi ilə yanaşı, Azərbaycan, Hindistan, İran, Çin, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Pakistan, Rusiya, Türkiyə, Türkmənistan, Özbəkistan, Avropa İttifaqı ölkələri və Yaxın Şərq də daxil olmaqla, müxtəlif ölkələrdən 200-dən çox xarici nümayəndə iştirak ediblər.
Forum çərçivəsində xarici qonaqlar Tacikistanın tarixi və mədəniyyət abidələrini, o cümlədən Milli Muzeyi, Hissar qalasını və "İstiqlol" kompleksini ziyarət ediblər.
Tədbirin əsas məqsədləri zərgərlik sektorunda əlavə dəyər zəncirinin bütün mərhələlərini əhatə edən beynəlxalq tərəfdaşlarla əməkdaşlığın gücləndirilməsi, dağ-mədən və zərgərlik istehsalı sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətlər arasında işgüzar əlaqələrin qurulması və onların davamlı inkişafının təmin edilməsi olub.
Bununla yanaşı, forum çərçivəsində şirkətlər arasında görüşlər keçirilib, təcrübə mübadiləsi aparılıb, uğurlu təcrübələrin paylaşılması üçün geniş imkanlar yaradılıb.
Forum, zərgərlik və mədənçilik sahəsində yeni texnologiyaların təqdim olunması, beynəlxalq tərəfdaşlıq əlaqələrinin qurulması və bu sahədə təcrübə mübadiləsinin aparılması üçün mühüm platforma rolunu oynayıb.