Azərbaycanda Dövlət Bayrağı Günüdür
Moderator.az saytına istinadən Icma.az xəbər verir.
9 noyabr Azərbaycanda Dövlət Bayrağı Günü kimi qeyd edilir.
Bu əlamətdar gün Prezident İlham Əliyevin 17 noyabr 2009-cu il tarixli sərəncamı ilə təsis edilmişdir və hər il Azərbaycanın milli suverenliyini və dövlətçiliyini təcəssüm etdirən üçrəngli bayrağımıza həsr olunmuşdur.
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yadigarı olan bu bayraq ilk dəfə 1918-ci il noyabrın 9-da qəbul edilib və müstəqillik dövründə, 1991-ci ilin fevralında yenidən Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağı olaraq təsdiqlənmişdir. Bayraq, azadlıq ideallarına, milli mənəvi dəyərlərə və dövlətçilik ənənələrinə olan sadiqliyi simvolizə edir.
Bu il, Qarabağda baş tutan antiterror tədbirləri nəticəsində tamamilə bərpa edilən konstitusiya quruluşunun ardınca, Dövlət Bayrağı Günü dördüncü dəfə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə də qeyd edilir. Azərbaycanın hər qarış torpağında dalğalanan bayraq, milli birliyi, azadlığı və müstəqilliyi nümayiş etdirir.
Dövlət Bayrağı Günü, xalqımız üçün qürur mənbəyi olaraq, həm dövlət qurumlarının, həm də ictimai tədbirlərin əsas simvolu kimi bayrağın əhəmiyyətini bir daha vurğulamaqdadır.
Azad edilmiş bütün torpaqlarda bayrağımız dalğalanır.