Baltikyanı ölkələr və Polşa Ottava Konvensiyasından çıxır
Icma.az, Oxumeni.az portalına istinadən məlumat yayır.
Latviya, Litva, Polşa və Estoniya piyada əleyhinə minaların istehsalı və istifadəsini qadağan edən 1997-ci ildə imzalanmış beynəlxalq müqavilə olan Ottava Konvensiyasından çıxacaqlarını bildiriblər. Bu barədə Estoniya Müdafiə Nazirliyinin mətbuat xidməti məlumat yayıb.
Qeyd olunur ki, bu qərar Rusiya və Belarusdan artan hərbi təhlükəyə cavab olaraq qəbul edilib. Müvafiq sənəd müdafiə nazirləri tərəfindən imzalanıb və indi o, hökumətlərə və parlamentlərə baxılmaq üçün göndərilib.
Üstəlik, Latviya və Litva partlayıcı maddələr və sursatların öz istehsalına başlamağa hazır olduqlarını bəyan etsə də, Estoniya qeyd edir ki, onlar mina istehsal etmək və ya istifadə etmək niyyətində deyillər, lakin regional həmrəylik çərçivəsində sazişə qoşulublar.
Baltikyanı ölkələr və Polşadan sonra Finlandiya Konvensiyadan çıxa bilər - onun sakinləri müvafiq təşəbbüs üçün imza toplayıblar və hökumət vətəndaşların tələbi ilə razılaşacaqlarını istisna etməyib.
160-dan çox ölkə və ərazi, məsələn, Ukrayna da daxil olmaqla Ottava Konvensiyasını imzalayıb. Ancaq bir çoxları imzalamaqdan və ratifikasiya etməkdən imtina etdilər: o cümlədən Rusiya, ABŞ və Çin. Baydenin rəhbərliyi altında Vaşinqton hətta minalarını Kiyevə tədarük edirdi.