Beynin qocalmasının hansı yaşdan sonra başladığı məlum oldu
Sfera.az saytından əldə olunan məlumata görə, Icma.az məlumat yayır.
Psixi proseslər nöqteyi-nəzərindən qocalmanın başladığı hədd 25-35 yaş arasıdır, bundan sonra beynin funksional imkanları tədricən azalmağa başlayır.
Sfera.az xəbər verir ki, bunu psixologiya elmləri namizədi Nikolay Voronin bildirib.
“Yaşla birlikdə beynin həcmində, xüsusən planlaşdırma, qərar vermə və yaddaş kimi daha yüksək zehni funksiyalardan məsul olan frontal və temporal loblarda tədricən azalma müşahidə olunur. İnsanda neyronların sayı müəyyən yaşa qədər nisbətən sabit qalsa da, beyin qocaldıqca tədricən onları itirir”, - mütəxəssis qeyd edib.
O vurğulayıb ki, qocalma təbii prosesləri ilə əlaqədardır və stress, fiziki fəaliyyətin olmaması və xəstəlik kimi amillərlə ağırlaşa bilər.
“Sinir hüceyrələrini birləşdirən və onlar arasında siqnal ötürülməsini təmin edən miyelinli aksonlardan ibarət olan ağ maddə də dəyişikliklərə məruz qalır. Yaşla miyelin deqradasiyaya uğrayır və sinaptik əlaqələrin sayı (aksonların digər neyronlarla təmas nöqtələri) azalır ki, bu da neyronlar arasında siqnal ötürülməsinin sürətini və dəqiqliyini azaldır”, - Voronin bildirib.
Həkim əlavə edib ki, kitab oxumaq, tapmacalar həll etmək və yaddaş, diqqət və analitik bacarıqları inkişaf etdirməyə kömək etmək üçün interaktiv problemlər təmin edən kompüter proqramlarından istifadə də daxil olmaqla bir çox beyin təlimi üsulları mövcuddur. Bütün bu üsullar beynin qocalmasını yavaşlatmağa kömək edəcək.