Bölgədə yeni reallıqlar: Avropa nədən narahatdır?
ABŞ-nin Avropa müttəfiqləri, Vaşinqton rəhbərliyinin milli təhlükəsizlik məsələlərini "Signal" messencerində müzakirə etməsi ilə bağlı qalmaqaldan sonra, kəşfiyyat məlumatlarının ABŞ-la paylaşılmasının nə dərəcədə təhlükəsiz olduğu barədə narahatlıq keçirir.
"Cebheinfo.az" xəbər verir ki, ABŞ-nin “Defense News” nəşri Avropa İttifaqı ölkələrinin diplomatlarına istinadən xəbər verir.
Portalın mənbələri bildirir ki, ABŞ-nin yüksək vəzifəli məmurlarının "Signal" tətbiqindən istifadə etməsi Avropada ciddi təhlükəsizlik qaydalarının pozulması kimi qiymətləndirilir.
Onların fikrincə, bu hadisə yalnız ABŞ-la məxfi məlumatların mübadiləsini deyil, həm də birgə hərbi və kəşfiyyat əməliyyatlarının təhlükəsizliyini şübhə altına qoyur.
Avropa ölkələri məxfi məlumatların nəzarətdən çıxaraq potensial düşmənlərin əlinə keçə biləcəyindən narahatlığını bildirib.
Diplomatlardan biri hesab edir ki, "Signal" tətbiqindən istifadə edilməsi bilərəkdən təhlükəsizlik qaydalarına məhəl qoymamaqdan yox, Donald Tramp administrasiyasındakı bir çox məmurun dövlət idarəçiliyi sahəsində kifayət qədər təcrübəyə malik olmamasından irəli gəlir.
Nəşr yazır ki, "Signal" qalmaqalı NATO müttəfiqləri arasında ABŞ-ə olan etimadı daha da sarsıdır.
Vaşinqtonun Avropa tərəfdaşlarına qarşı digər qeyri-dost addımları və açıqlamaları fonunda baş verən bu hadisə, Avropa ölkələrini öz təhlükəsizlik məsələlərində daha çox öz güclərinə güvənməyə sövq edir.