Britaniya miqrantları bu ölkələrə göndərəcək
Cebheinfo saytından alınan məlumata görə, Icma.az bildirir.
Britaniya sığınacaq müraciətləri rədd edilən miqrantları Qərbi Balkan ölkələrinə göndərməyi planlaşdırır.
Albaniya, Bosniya-Herseqovina, Şimali Makedoniya və Serbiya kimi ölkələrin daxil olduğu tənzimləməyə görə, qəbul edilən hər bir mühacir üçün pul ödəniləcək.
"Cebheinfo.az" xəbər verir ki, Böyük Britaniya hökuməti La-Manş vasitəsilə ölkəyə daxil olan qeyri-qanuni miqrantların sayının nəzarətsiz artması ilə bağlı ictimai reaksiya ilə üzləşib. Britaniya vətəndaşlarının 72 faizi hökuməti immiqrasiya “təmizləmə”sində uğursuz hesab etdikdən sonra hökumət rəsmiləri yeni təşəbbüslə çıxış ediblər. Tutulan qeyri-qanuni miqrantları Ruandaya göndərmək istəyən İngiltərədə hökumət dəyişdikdə bu plan da uğursuzluğa düçar olub.
İyulun 4-də keçirilən seçkilərlə hakimiyyətə gələn İşçi Partiyası qeyri-qanuni miqrantlarla bağlı yeni planı həyata keçirməyə hazırlaşır. "The Times" hökumətdəki mənbələrə istinadən yazır ki, Böyük Britaniya sığınacaq müraciətlərini rədd etdiyi miqrantları Balkanların qərbindəki ölkələrə göndərmək istəyir. Hökumətin yeni planına əsasən, qeyri-qanuni miqrantların göndəriləcəyi ölkələr arasında Albaniya, Bosniya-Herseqovina, Şimali Makedoniya və Serbiya da var.
Hökumət qanunla təhlükəsiz sayılmayan İran və Somali kimi ölkələrdən gələn miqrantları deportasiya edə bilməz. Bu ölkələrlə yanaşı, Vyetnam, Pakistan və Hindistan kimi təhlükəsiz hesab edilən yerlərdən İngiltərəyə girə bilməyən və qaçqın statusu ala bilməyənlərin Balkanlardakı mərkəzlərə göndərilməsi nəzərdə tutulur. Qəbul etdikləri hər mühacir üçün Balkan ölkələrinə pul ödənilməsi planlaşdırılır. Xəbərə görə, Böyük Britaniyanın Baş naziri Kir Starmer Uqanda ilə də analoji razılaşma əldə etmək üçün Hollandiya ilə əməkdaşlıq etmək istəyir. Bundan əlavə, Avropa İttifaqının ötən həftə üçüncü ölkələrdə miqrant mərkəzlərinin yaradılmasına razılıq verdiyi bildirilib.