“Bunlar danışıqlar masası üçün zəminin formalaşdığını deməyimizə əsas verir”
“Ukraynanın müdafiə naziri Rustem Umerov bir neçə gün öncə Səudiyyə Ərəbistanının paytaxtı Ər-Riyadda ABŞ və Ukrayna nümayəndə heyətləri arasında keçirilən danışıqların “məhsuldar” olduğunu və “energetika da daxil olmaqla, əsas məsələlərin” müzakirə edildiyini bildirib. Ukrayna nümayəndə heyətinə rəhbərlik edən Umerov X sosial media platformasındakı paylaşımında Prezident Volodimir Zelenskinin məqsədinin Ukraynada və bütün Avropada “ədalətli və davamlı sülhə nail olmaq” olduğunu vurğulayıb və “biz bu məqsədi reallaşdırmaq üçün çalışırıq” deyib. Danışıqlar Səudiyyə Ərəbistanının liman şəhəri Ciddədə iki tərəf arasında keçirilən əvvəlki görüşdən təxminən iki həftə sonraya təsadüf edir, bu görüş zamanı Kiyev Vaşinqtonun ABŞ-nin Ukraynaya hərbi yardımı və kəşfiyyat məlumatlarını paylaşmasını dayandırması müqabilində 30 günlük atəşkəs təklifini qəbul edib. Maraqlıdır ki, bu görüş ABŞ və Rusiya nümayəndə heyətləri arasında bazar ertəsi planlaşdırılan danışıqlardan əvvəl baş tutub. Rusiya Prezidentinin köməkçisinin sözlərinə görə, Kremlin nümayəndə heyətinə Rusiyanın yuxarı palatasının beynəlxalq əlaqələr komitəsinin rəhbəri Qriqori Karasin və Rusiya Federal Təhlükəsizlik Xidməti rəhbərinin müşaviri Sergey Beseda daxildir”.
Z.Ruslanqızı qeyd edib ki, danışıqlar Zelenskinin Vladimir Putini atəşkəs səylərini dayandırmaqda və “təcavüzkar” kimi çıxış etməyə davam etməkdə ittiham etməsindən bir neçə gün sonraya təsadüf edir: “İki liderin prinsipial olaraq məhdud atəşkəslə bağlı razılığa gəlməsinə baxmayaraq Kremlin Ukraynaya hücumları dayanmayıb, əksinə, intensivləşib. Bir neçə gün öncə Brüsseldə keçirilən Aİ Sammitində Avropanın müdafiəsini gücləndirmək çağırışları təzələnib. Aİ liderləri razılaşıblar ki, blokun 27 üzvü 2030-cu ilə qədər Rusiyanın hücumuna qarşı özlərini tam şəkildə müdafiə edə biləcəklər. Səudiyyə Ərəbistanında ABŞ nümayəndə heyətinə xüsusi nümayəndə Stiv Vitkoff başçılıq edir. ABŞ mediasına danışan Witkoff Putinin Avropada daha çox ərazi axtarması ilə bağlı qorxulara inanmadığını bildirib. Onun fikrincə, Putin bütün Avropanı ələ keçirmək istəmir və bu, NATO-nun olmadığı Birinci və İkinci Dünya müharibələrindən çox fərqli vəziyyətdir. O həmçinin bəyan edib ki, o, yalnız ABŞ Prezidenti Donald Trampın gündəmini izləmək və müharibəyə son qoymaq niyyətindədir”.
Politoloqun sözlərinə görə, Tramp şənbə günü bildirib ki, Rusiya ilə Ukrayna arasında gərginliyin daha da artmasının qarşısını almaq üçün səylər “bir qədər nəzarət altındadır”: “Tramp həmçinin ümid etdiyini bildirib ki, Ər-Riyad danışıqları nəhayət ki, üç ildən çox davam edən müharibəyə son qoyacaq bir irəliləyişə gətirib çıxaracaq. Bütün bunlar görüşün pozitiv ab-havada keçdiyini, danışıqlar masası üçün zəminin formalaşdığını deməyimizə əsas verir”.