Icma.az bildirir, GlobalInfo portalına istinadən.
Azərbaycan hökuməti D-8 Nizamnaməsinin ratifikasiya sənədlərini 2025-ci il martın 19-da səkkiz ölkənin İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (D-8) İstanbulda yerləşən katibliyinə rəsmi şəkildə təqdim edib. Bununla da Azərbaycan D-8 Təşkilatına tamhüquqlu üzv olub.
“D-8 beynəlxalq təşkilatına Azərbaycanın üzv qəbul olunması “Yeni dünya düzəni”nin qurulmasına qatılmaq üçün Azərbaycanın etimadnaməsi sayıla bilər”.
Globalinfo.az xəbər verir ki, bu fikirləri Azərbaycanın D-8-ə üzv kimi qoşulmasını təşkilat üçün mühüm hadisə olduğunu vurğulayan Milli Məclisin deputatı Cavanşir Feyziyev bildirib.
D-8-in iqtisadi əməkdaşlığa odaqlanan bir beynəlxalq təşkilat olduğunu diqqətə çatdıran millət vəkili qeyd edib ki, bizdən öncəki 8 ölkə – qardaş Türkiyə və Pakistan başda olmaqla, İran, Misir, Banqladeş, İndoneziya, Malayziya və Nigeriya inkişaf etməkdə olan iqtisadiyyatları ilə tanınır. Üzv ölkələr arasında ticarət həcmini artırmaq, texnologiya transferi və innovasiyanı stimullaşdırmaq, davamlı iqtisadi inkişafı təmin etmək, sosial ədalət, iqtisadi ədalət prinsiplərini təşviq etmək və s. kimi məqsədləri prioritet hesab edən D-8-in danılmaz perspektivi vardır. Azərbaycanın D-8-ə tamhüquqlu üzvlüyü həm onun bölgəsəl çevrəsini genişləndirir, həm də ölkəmizin öz iqtisadi, siyasi prioritetlərini yeni bir platformada gerçəkləşdirməsinə münbit ortam vəd edir.