Dövlətin bu addımı təqdirəlayiqdir Media eksperti
Icma.az xəbər verir, Demokrat.az saytına əsaslanaraq.
Əlilliyi olan şəxslərin məlumat əldə etməsinin təmin olunması qaydası müəyyənləşir. Milli Məclisin iclasında müzakirəyə çıxarılan "Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında" qanuna təklif edilən yeni – 12-1-ci maddədə əksini tapıb. Layihəyə əsasən, dövlət əlilliyi olan şəxslərin məlumat əldə etmək hüququna təminat verir. Azərbaycan Respublikasının dövlət dilinin şifahi formada istifadəsi zamanı eşitmə qabiliyyəti tam məhdud olan şəxslər üçün Azərbaycan işarət dili ünsiyyət dili kimi rəsmi tanınır. Dövlət büdcəsindən maliyyələşən, habelə ictimai yayımçı statusuna malik olan ümumölkə yerüstü televiziya yayımçıları praym-taym zamanı yayımladıqları informasiya xarakterli proqramlarının Azərbaycan işarət dilinin tərcüməsi ilə müşayiət olunmasını təmin edirlər.
Bununla bağlı media eksperti Azər Həsrət Demokrat.az- açıqlama verib.
O qeyd edib ki, əlilliyi olan şəxslərlə bağlı dövlətin atmaqda olduğu addım təqdirəlayiqdir və vacibdir:
“Çünki dünyanın ən öndə gedən ölkələrində, inkişaf etmiş demokratiyalarda bu məsələ kökündən həll edilib. Yəni, insanların fiziki, əqli və s. qüsurlarına görə cəmiyyətdən təcrid olunmasını əngəlləmək olmaz. Onların da tam hüquqlu və tam dəyərli vətəndaş kimi cəmiyyətə inteqrasiya olunması üçün dövlət üzərinə götürdüyü vəzifələri yerinə yetirməlidir. Azərbaycan dövləti də hamımıza bəllidir ki, insana dəyər verən bir istiqamət üzrə inkişaf edir və təbiidir ki, belə bir şəraitdə bizim bu və ya digər şəkildə əlilliyi olan şəxsləri diqqətdənkənar qoymağımız doğru olmazdı. Azərbaycan televiziya kanallarının bəzilərində bu məsələ qismən də olsa həllini tapıb, amma tam olaraq həllini tapdığı haqqında danışa bilmərik. Düşünürəm ki, dövlətin bu addımından sonra həm də bu sahə üçün yetərincə kadr hazırlığı məsələsinə də diqqət yetiriləcək. Çünki arzu etdiyimiz sayda kadrların olduğunu iddia edə bilmərik. Ola bilsin, bəlkə də var, xəbərimiz yoxdur, amma ümumi götürəndə hər halda o kadrların çox olduğunu deyə bilmərik. Çünki bu xüsusi yanaşma tələb edən bir məsələdir. Hər adamın bacaracağı iş deyil və təbidir ki, bu işdən anlayan insanları televiziyalar üçün müvafiq şəkildə hazırlamaq lazımdır ki, onlar artıq işarət dilində gərəkli adamlara həm də bu yolla xidmət etmiş olsunlar. Belə bir addımın atılması çoxdan gözlənilən idi, yerinə düşdü”.