Fransa kəşfiyyatı Ukraynada hərəkətə keçdi ABŞ ni əvəz edəcək
Icma.az, Azpolitika.az saytından verilən məlumata əsaslanaraq xəbər yayır.
“Fransa Ukraynanı kəşfiyyat məlumatları ilə təmin edir”.
“AzPolitika” xəbər verir ki, bunu Fransanın müdafiə naziri Sebastyan Lekornu "France Inter" radiosuna müsahibəsində bildirib.
Nazirin bu açıqlaması Donald Tramp administrasiyasının Ukrayna ilə kəşfiyyat bilgilərinin mübadiləsinə fasilə verməklə bağlı qərarından sonra gəlib.
"Amerika agentliklərinin peyk müşahidəsi ilə bağlı köməyi, edilə biləcək hər şey martın 5-i günortadan etibarən dayandırılıb. Bizim kəşfiyyatımız suverendir, özümüzə xas olan imkanlara malikdir. Bizim ukraynalılara kömək etmək üçün istifadə etdiyimiz kəşfiyyat resurslarımız var", - fransalı nazir deyib.
ABŞ-nin Ukraynaya hərbi yardımı dayandırmasının kompensasiya olunması məsələsinə toxunan Fransanın müdafiə naziri bildirib ki, ukraynalılar ehtiyat toplamağı bilirlər: "Prezident Emmanuel Makron mənə Fransanın müxtəlif yardım paketlərini sürətləndirməyi tapşırıb. Biz avropalılar yalnız bəyanat verməklə qala bilmərik, hərəkətə keçməliyik və ABŞ-nin artıq gəlməyəcək yardımlarını hissə-hissə kompensasiya etməliyik".
ABŞ Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsinin (MKİ) direktoru təsdiqləyib ki, Birləşmiş Ştatlar Ukraynaya hərbi yardımın dayandırılması ilə yanaşı, ölkə ilə kəşfiyyat məlumatlarının paylaşılmasını da məhdudlaşdırıb.
"Fox News"a verdiyi şərhdə MKİ-nin direktoru Con Retkliff deyib ki, həm hərbi yardım, həm də kəşfiyyat məlumatlarının paylaşılmasına dair fasilənin səbəbi prezident Trampın Ukrayna dövlət başçısı Zelenskinin sülhə sadiqliyi ilə bağlı narahatlığından qaynaqlanır. Bu narahatlıq keçən həftə “Oval kabinet”də iki lider arasında baş verən uğursuz görüşdən sonra yaranıb.
MKİ direktoru Kiyevlə kəşfiyyat mübadiləsinin hansı aspektlərinin dayandırıldığını açıqlamayıb, lakin Qərb mediası məhdudiyyətlərin əhəmiyyətli olduğunu yazıb.
Britaniyanın "The Daily Mail" qəzeti martın 4-də yazıb ki, Vaşinqton paralel olaraq Böyük Britaniyaya ona ötürülən ABŞ kəşfiyyat məlumatlarının Kiyevdəki hakimiyyət orqanlarına göndərilməsini qadağan edib.
"The Washington Post" qəzetinin ABŞ və Ukrayna rəsmilərinə istinadən verdiyi məlumata görə, bu addım ABŞ kəşfiyyat qurumlarının Kiyevə verdiyi hədəf məlumatlarının paylaşılmasının dayandırılmasını da əhatə edir. Bu məlumatlar ABŞ-nin uzunmənzilli silahlarını və Ukrayna istehsalı olan dronları müharibə zonasındakı Rusiyanın hədəflərinə, o cümlədən Rusiya ərazisindəki hədəflərə yönəltmək üçün istifadə olunurdu.
Fransanın müdafiə naziri Sebastyan Lekornu isə deyib ki, Vaşinqton kəşfiyyat məlumatlarının Kiyevlə mübadiləsini dayandırdıqdan sonra Fransa bunu öz üzərinə götürüb və kəşfiyyat məlumatlarını Kiyevlə paylaşır.
Ağ evdə Trampla mübahisəsindən sonra Zelenskini kəskin tənqid edən Trampın milli təhlükəsizlik müşaviri Mayk Uolts "Fox"a deyib ki, ABŞ-nin Ukraynaya hərbi yardımla bağlı tətbiq etdiyi fasilə aradan qaldırıla bilər: "Düşünürəm ki əgər biz bu danışıqları möhkəmləndirə bilsək, danışıqlar istiqamətində irəliləsək və etimadı artıran bəzi tədbirləri masaya qoya bilsək, o zaman prezident bu fasiləni aradan qaldırmağa ciddi şəkildə baxacaq. Biz bilməliyik ki, hər iki tərəf səmimi şəkildə əvvəlcə qismən, sonra isə daimi sülhə doğru danışıqlar aparır".
Demokrat konqresmen, Nümayəndələr Palatasının Kəşfiyyat Komitəsinin üzvü Cim Hayns bu fasiləni vicdansızlıq adlandırıb.
"Döyüşən və həlak olan ukraynalılardan həyat qurtaran kəşfiyyat məlumatlarını gizlədəcəyimiz fikri bağışlanmazdır. Kəşfiyyat məlumatlarının mübadiləsində istənilən fasilə dərhal dayandırılmalıdır", - o, açıqlamasında bildirib.