Fransa və Britaniya Ukrayna Silahlı Qüvvələrini “gücləndirmək” niyyətindədirlər
Icma.az, Oxumeni.az saytından verilən məlumata əsaslanaraq xəbər yayır.
Fransa prezidenti Emmanuel Makron bildirib ki, Fransa və Britaniya nümayəndə heyətləri Ukrayna Silahlı Qüvvələrini “gücləndirmək” üçün Ukraynaya səfər edəcəklər. Fransa lideri bunu martın 27-də Parisdə baş tutan Avropa liderlərinin Ukrayna üzrə sammitinin nəticələrini şərh edərkən deyib.
Fransa liderinin sözlərinə görə, britaniyalılar və fransızlar ukraynalılarla birlikdə Ukrayna silahlı qüvvələri üçün plan hazırlayacaqlar.
Fransa prezidenti Ukraynaya “Fransa-Britaniya komandası”nın göndəriləcəyini bildirib, lakin onun tərkibində kimin olacağı barədə əlavə məlumat verməyib.
"O, Ukrayna ordusunun gələcək formatının bütün aspektlərini hazırlamaq üçün Ukrayna ilə sıx əməkdaşlıq edəcək. Ölçüsü, əsgərlərin sayı və texnikası baxımından", - Makron qeyd edib.
Makron həmçinin bildirib ki, belə bir komandanın Ukraynanın hərbi yardıma ehtiyacını öyrənməsi planlaşdırılır.
Ötən il Avropada onlar Ukrayna əsgərlərinə orada təlim keçmək üçün Ukraynaya təlimatçıların göndərilməsi imkanını müzakirə ediblər. Bu məqsədlə hətta müvafiq koalisiyanın yaradılması təklif olunub.
Fransa belə bir təşəbbüslə çıxış edən ilk dövlət olub. Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Ali Baş Komandanı Aleksandr Sirski hətta Parisdə təlimatçıların göndərilməsi ilə bağlı qərarın artıq qəbul edildiyini bildirsə də, bu məlumat təsdiqini tapmayıb.