Genişmiqyaslı müharibə BAŞLAYIR: 24 saat qaldı TƏCİLİ
News24 saytından verilən məlumata görə, Icma.az xəbər verir.
Almaniyanın kəşfiyyat xidməti BND Rusiyanın yaxın gələcəkdə NATO ölkəsinə potensial hərbi hücumu ilə bağlı ciddi xəbərdarlıq edib.
News24.az-ın xəbərinə görə, Almaniya ordusu və BND kəşfiyyat xidməti siyasi hakimiyyətlərə Rusiyanın bu onilliyin sonuna qədər “geniş miqyaslı şərti müharibə” aparmaq üçün hərbi gücünə malik olacağı barədə məlumat verib.
Son kəşfiyyat məlumatları, peyk müşahidəsi və iqtisadi təhlillərə əsaslanan hesabatda deyilir: “Rusiya özünü Qərblə sistemli münaqişədə görür və imperialist məqsədlərini hərbi güc vasitəsilə həyata keçirməyə hazırdır, hətta Ukraynadan kənarda”.
Hesabatın mediaya sızması NATO-nun müdafiə büdcələrinin artırılması və Ukraynaya hərbi yardım öhdəlikləri ilə bağlı mühüm müzakirələri ilə üst-üstə düşür. Almaniyanın hərbi və kəşfiyyat xidmətləri ardıcıl olaraq siyasətçiləri Rusiya təhlükəsinə cavab olaraq müdafiə xərclərini artırmağa çağırıb.
BND-nin qiymətləndirməsi Litvanın Dövlət Təhlükəsizlik Departamentinin (VSD) son məxfi təhlili ilə üst-üstə düşür. VSD-nin fikrincə, Rusiya hazırda NATO-ya qarşı “genişmiqyaslı şərti müharibə aparmaq” qabiliyyətinə malik olmasa da, bir və ya bir neçə NATO ölkəsinə qarşı “məhdud hərbi əməliyyata başlamaq” üçün kifayət qədər resurslara malikdir.